Aj Ocon dokáže ťahať Alpine, nepochybuje Otmar Szafnauer | Magazín F1 - F1online.sk

Aj Ocon dokáže ťahať Alpine, nepochybuje Otmar Szafnauer

fotka k článku undefined
zdroj: XPB Images/Alpine

Alpine len pár dní dozadu riešil pretlak pilotov, dnes ich má nedostatok. Dokonca aj Oscar Piastri už dáva od francúzskej stajne ruky preč. Nuž a ak by aj všetko dopadlo tak, ako si Alpine želá, vyvstáva otázka, či niekto z dvojice Esteban Ocon a Oscar Piastri dokáže nahradiť Fernanda Alonsa v pozícii tímového lídra. Otmar Szafnauer o tom nepochybuje.

Najskôr si Alpine vyberal medzi troma kvalitnými jazdcami, no dnes sa zdá, že má v rukách už len jedného. Medzi Oscarom Piastrim a Alpinom to smrdí právnickými ťahanicami. Francúzsky tím teda bude musieť staviť na svojho jazdca, ktorý má kontrakt až do roku 2024, a podľa jeho spätnej väzby vyvíjať budúcoročné auto.

Otmar Szafnauer je presvedčený, že z Ocona sa môže stať plnohodnotný líder. “Esteban má obrovský talent. Dokáže viesť tím a určite sa bude len zlepšovať a zlepšovať. Už teraz má na konte jedno víťazstvo a tento rok nazbieral pekný bodový balík. Do štartu budúcej sezóny toho bude vedieť ešte viac.”

Esteban Ocon je dokonca v hodnotení jazdcov vyššie než Fernando Alonso, ktorého poráža v pomere 58:41. Netreba sa však pozerať len na tieto čísla a treba uznať, že Fernando Alonso mal v aktuálnej sezóne neskutočnú smolu. Bez nej mohol mať aj dvakrát toľko bodov.

Szafnauerovo presvedčenie však nie je založené na vode. S Estebanom Oconom kedysi pracoval vo Force Indii, a dnes spoločne pôsobia v Alpine. Francúzov potenciál by mu mal byť známy, rovnako tak z prvej ruky vidí progres, ktorý za tie roky spravil.

“Pracoval som s ním vo Force Indii, to bolo za čias, keď na pozícii jeho tímového kolegu bol Sergio Pérez. Vtedy bol rovnako rýchly ako Sergio a zároveň aj neľútostný pretekár. Môžete si spomenúť, že v tých časoch na štartovom rošte zakaždým stáli vedľa seba. V pretekoch sa občas dokonca zrazili,” spomína na časy dávno minulé Szafnauer.

“Nuž a videli sme, čo dokáže Sergio,” pokračuje na margo pilota, ktorý je už v Red Bulle stálym hráčom. O ňom však nie je tento rozhovor, je o Oconovi: “Pri Fernandovi je to o tom istom. Fernando má schopnosť a talent, aby v aute veľmi rýchlo odjazdil skvelé kolo. Stačia mu tri-štyri kolá a je na 99,9 percentách potenciálu. Tá extra desatina percenta príde po pár kolách.”

“Na druhej strane Esteban potrebuje o čosi viac času, aby z auta dostal maximum, no v konečnom dôsledku sa v sobotu aj v nedeľu dokáže dostať do toho súboja. Ešte stále sa musí naučiť, ako sa tam dostať o čosi skôr, ale pracujeme s ním na tom,” doplnil.