logo F1online.skF1online.sk

Hamilton nemyslí na nehodu. Chce veriť, že všetci majú čisté úmysly

Lewis Hamilton
© Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala9. 12. 2021

Pre Lewisa Hamiltona je toto už piata sezóna, v ktorej má šancu získať majstrovský titul v posledných pretekoch. Táto má z pohľadu fanúšikov špecifický náboj, keďže Hamilton si zmeria sily s agresívnym Maxom Verstappenom, no pilot Mercedesu tvrdí, že sa pred posledným podujatím necíti nijako neštandardne.

Pravdou však je, že v doterajšej histórii Formuly 1 sme len raz zažili, aby bol na čele šampionátu vyrovnaný stav aj pred záverečnými pretekmi. V tomto prípade to viac hrá do karát Maxovi Verstappenovi, ktorý bude majstrom aj v prípade vypadnutia oboch áut s číslami 33 a 44. Dvojica pritom tvrdo kolidovala už trikrát.

Nemá Lewis Hamilton obavy, že by o titul mohol prísť aj takýmto nešťastným či až zákerným spôsobom? “Úprimne, nemíňam na to žiadnu energiu. Prišiel som sem, aby som odviedol najlepšiu robotu s týmto neskutočným tímom. Nikdy sme si nemysleli, že do posledných pretekov budeme vstupovať bok po boku. Spoločne ako tím sa nám úžasne podarilo vrátiť sa do boja, v posledných pár pretekoch sme boli skvelí. Ideme plnou parou vpred a rovnako koncentrovaní. Neplytváme energiou na veci, ktoré nemáme pod kontrolou.”

Riaditeľ pretekov Michael Masi sa však musí zaoberať všetkým. Pred víkendom pilotom pripomenul niekoľko článkov z Medzinárodného športového kódexu IFIA de facto odkazujúc: Akékoľvek nešportové správanie bude tvrdo potrestané.

Hamilton to privítal, no dúfa, že aplikovať tieto články nebude treba. “V minulosti sa to stalo a vtedy komisári určite neprijali také preventívne opatrenia ako teraz. Podľa mňa je fér, že to spravili. Dúfam, že ich nebudeme musieť použiť, budeme mať skvelé preteky a pôjdeme ďalej. Inak na to nemám žiaden názor. Prišiel som sem, aby som si spravil svoju robotu. Komisárov nechcem vidieť o nič viac ako oni mňa.”

To je určite pravda. Nezabudnime, že Lewis Hamilton má na konte už dve jazdecké napomenutia. Ak by v priebehu piatka alebo soboty dostal tretie napomenutie, v nedeľu by si mohol z čela baliť kufre. Nasledovala by totižto penalizácia v podobe straty desiatich pozícií.

Väčšina však tipuje, že ak Hamilton pôjde ku komisárom, bude to kvôli Verstappenovi. Verí mu, že bude pretekať férovo? “Ako som povedal, nebudem kvôli takýmto veciam plytvať energiou. Verím, že všetci sme sem prišli vyhrať. Chcem veriť, že všetci to chcú dokázať správnym spôsobom, preto nedovolím, aby mi to nahlodávalo myseľ.”

Ak Lewis Hamilton cez víkend vyhrá, na čele rebríčka s titulmi sa osamostatní a s ôsmimi za sebou nechá aj Michaela Schumachera. To by bol najväčší úspech, aký kedy dosiahol pilot Formuly 1, hoci Hamiltona to nijako extra nevzrušuje.

“Neviem… Momentálne je to pre mňa len ďalší šampionát. Nepozerám sa naň ako na ikstý, vždy sa zaoberám danou sezónou. Každý rok začínate od nuly, ste lovcom a bojujete od chvíle, kedy začnete trénovať. Odvtedy sa koncentrujete na výhru,” vysvetľuje Hamilton.

Max Verstappen pred pár týždňami prezradil, že ak by on vyhral titul, využil by právo jazdiť s číslom 1. Jeho súper to tak však nerobí. Prečo? “Neobjavím sa s jednotkou na mojom aute, budem mať na ňom číslo 44. Počas roka sa totiž nepovažujem za úradujúceho šampióna. Vnímam sa ako pilota, ktorý bojuje o titul.”

Súvisiace články

Diskusia