Hamilton zdôraznil, že jedno pokľaknutie nepostačí, Ferrari ho v tomto smere sklamalo | Magazín F1 - F1online.sk

Hamilton zdôraznil, že jedno pokľaknutie nepostačí, Ferrari ho v tomto smere sklamalo

Lewis Hamilton
zdroj: Twitter/Mercedes-AMG F1

Lewis Hamilton aj počas druhého tohtoročného súťažného víkendu pokračoval vo svojom boji. Zjavne má pocit, že jeho hlas je dôležitý a môže sa postarať o zmenu, tak robí všetko, čo je v jeho silách. Nepáči sa mu, že problém rasizmu je naďalej dosť vypuklý.

Pred Veľkou cenou Štajerska si spolu s mnohými ďalšími jazdcami opäť pokľakol. „Niektorí ľudia sa ma pýtali, že ako dlho v tom ešte budeme pokračovať,“ uviedol Angličan po nedeľných pretekoch. „Niektorí z nich mali pocit, že minulý týždeň to postačovalo. Musel som ich však motivovať a vysvetľovať, že za rovnosť musíme bojovať aj naďalej.“

Hamilton po pretekoch zdvihol zaťatú päsť, čo je do istej miery symbol tohto odboja. BBC to označilo za „black power salute“, teda za pozdrav čiernej sily, ktorým sa preslávili ešte americkí šprintéri Tommy Smith a John Carlos na olympiáde v roku 1968.

Po stránke pokľaknutia sa k Hamiltonovi pridala väčšina pretekárov, avšak nie všetci. Taký Daniil Kvjat vysvetlil, že v Rusku by niečo podobné nebolo vnímané dobre. On a jeho krajania si môžu pokľaknúť len pred svojou krajinou, vlajkou a pred bohom. Podobné zdôvodnenia mali aj niektorí ďalší pretekári.

„Po piatkovom brífingu sme opäť debatovali, či to zopakujeme. Povedal som, že pozrite sa, rasizmus tu bude dlhšie, ako my, prežije nás,“ pokračoval šesťnásobný majster sveta F1. „Niektorí hovorili, že to robili už minulý týždeň, takže to nebudú opakovať. Niektorí však pokračovali v rovnakom prístupe, ako počas prvého týždňa. Preto som sa rozhodol, že sa trochu porozprávam s tými, ktorí sa rozhodli stáť.“

Jeden z problémov bol podľa Hamiltona aj v tom, že v rozpise FIA sa tento okamih nenachádzal. Keď potom jazdci prichádzali na slávnostný ceremoniál do prednej časti štartového roštu, nemali vyhradený čas na to, kedy by mali pokľaknúť. A hlavne tí, ktorí to mali zo zadných pozícií ďaleko, mali veľmi málo času.

„Na budúci týždeň by sme to možno mohli zvládnuť lepšie, teda ak to chceme zvládnuť lepšie. Ale nie je to moje rozhodnutie,“ zdôraznil Lewis Hamilton, podľa ktorého to však bude o celoročnom boji a v jeho osobnom prípade o „celoživotnom“.

V jednom z ďalších rozhovorov Hamilton pripomenul, že mechanici Red Bullu si takisto pokľakli a podľa neho to bolo super. V podaní Ferrari však žiadnu aktivitu nezaznamenal, čo ho dosť zamrzelo. 

„Pracujú pre nich tisícky ľudí, ale v podaní Ferrari som nepočul ani slovo o tom, že by tiež niesli zodpovednosť a že by do budúcnosti chceli niečo spraviť. Potrebujeme, aby tak robili aj tímy. Potrebujeme, aby nás v tomto smere viedli aj Formula 1 a FIA. Mali povedať, že do toho ideme spoločne, všetci potrebujeme zabrať a zabojovať.“

„Mnohí ľudia podľa mňa ani nevedia, v čom je problém. No a niektorí dokonca popierajú, že by nejaký problém vôbec bol,“ dodal Lewis Hamilton.

Možno vás zaujme

Komentáre