Zo zákulisia F1online: Prvé dva mesiace, rýchly progres a vízie do budúcna | Magazín F1 - F1online.sk

Zo zákulisia F1online: Prvé dva mesiace, rýchly progres a vízie do budúcna

Logo F1online.sk – do článku
zdroj: F1online.sk

Čaute,

je trinásty júlový deň a stránka F1online.sk má presne dva mesiace. Za ten čas sme tu v redakcii museli odviesť veľké množstvo roboty, pričom o mnohých veciach sme dopredu ani netušili. V tejto sfére sme sa síce pohybovali už dlhšie, no jedinou našou starosťou bolo vždy písanie článkov. Teraz sa musíme vŕtať aj v iných oblastiach.

Keď sme sa do toho všetkého púšťali, očakávali sme úplný koniec F1.sk a sčasti automatický presun čitateľov. K tomuto však zatiaľ vďaka heroickému nasadeniu ich jediného redaktora neprišlo; Jäzva, mohol by si konečne trochu zvoľniť 🙂

Ale späť k veci a k číslam. V prvý deň našej existencie sme podľa Google Analytics vďaka pomerne veľkej kampani a preinvestovaným prostriedkom do reklamy zaznamenali 2 516 unikátnych návštevníkov. Celkom solídne číslo a boli sme spokojní.

Do sezóny však bolo ďaleko a tušili sme, že nasledujúcich približne 40 dní bude ťažkých. Takmer nič sa totiž nedialo a nového čitateľa v takom období prilákate len veľmi ťažko. Človek novej značke len tak ľahko neuverí a prečo by mal opustiť web, na ktorom bol roky odchovaný?

Aj preto sme sa dlho pohybovali len okolo čísla 1 000 až 1 500 unikátnych návštevníkov denne, počas dvoch júnových dní dokonca aj veľmi tesne pod tisíckou. Investovanie do reklamy sme na chvíľu zastavili a v zákulisí sme trpezlivo pracovali na veciach ako tmavý režim, diskusné fórum, nový live prenos. Na krokoch, ktoré na prvý pohľad nikto nevidí…

Verili sme, že to prinesie svoje ovocie a stalo sa. Už počas prvého víkendu v Rakúsku sme začali registrovať poriadny boom a ľudia sa na našu stránku valili v omnoho väčšom počte, ako sme boli dovtedy zvyknutí. Nedeľa 5. júla ich napokon priniesla 3 906, pričom sa postarali celkovo o 8 335 návštev a 27 463 zobrazených stránok.

Z nášho pohľadu to bol prvý vážnejší prelom, vďaka ktorému sme pocítili, že ľudia nás fakt chcú. A to sme ešte netušili, čo príde o pár dní neskôr: v piatok 10. júla sme už išli na 4 407, v sobotu na 5 462 a v nedeľu dokonca na 5 693 unikátnych návštevníkov.

F1online.sk

A to nie len tak, že človek prišiel a odišiel. Každý jeden z týchto formulových fanatikov sa na webe zdržal v priemere 7 minút a 5 sekúnd (!), takže si prečítal mnoho rôznych článkov. No a rozhodne mal na výber, pretože v priebehu jedného dňa sme ich publikovali 24 a za celý „víkend“ (štvrtok až nedeľa) ich bolo neuveriteľných 86.

V tejto súvislosti musím za neskutočnú prácu poďakovať Milanovi Kubalovi s Matúšom Pavlíkom, ktorí zabezpečili také množstvo materiálu, ako nemal azda žiadny server venujúci sa motoršportu na tomto svete. Podľa mňa sú to špičkoví redaktori, akých by vo svojich radoch chcela mať každá webstránka.

Niektorí si poviete, že OK, veď preklady… ale verte, je to ťažká a časovo náročná robota. Najskôr treba prečítať veľké množstvo článkov, potom z nich vybrať to naj, preložiť, dať textu hlavu a pätu, zmysel i určitú nadhodnotu.

Teraz nás čakajú ďalšie, omnoho ťažšie dosiahnuteľné méty. Chceme sa popasovať s F1.sk a čitateľom, ktorí tam naďalej chodia, ukázať, že im vieme ponúknuť rýchlejšie, lepšie a kvalitnejšie spravodajstvo. Bude to však ťažké, pretože F1.sk je kolos… kolos, ktorý sme v konečnom dôsledku sami vybudovali.

Chcel by som zdôrazniť ešte jednu dôležitú vec, ktorá mi behá po rozume; slovenský a český fanúšik podľa mňa prežíva unikátne obdobie. Viacero stránok sa predháňa v rýchlosti prinášania článkov, televízne prenosy má k dispozícii v podstate každý, máme talkshow EisKing dopodrobna rozpitvávajúcu všetky horúce témy, navyše rozbiehame Podcast F1online.

Okrem toho vieme o F1 diskutovať na rôznych fórach či sociálnych sieťach, zabaviť sa na stovkách vtipných „memečiek“ a týmto športom žiť doslova 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Pred mnohými rokmi mali fanúšikovia okrem televízneho prenosu tak stotinu z toho všetkého; pár riadkov v novinách a sem-tam vychádzajúci časopis. Možno si ani dostatočne neuvedomujeme, aké šťastie vlastne máme.

Ako F1online.sk nás teraz čaká náročné obdobie. Spravodajstvo zabezpečiť vieme, ale dokážeme nájsť aj partnerov, ktorí nás z dlhodobého hľadiska zastrešia? To je v tejto chvíli vo hviezdach. Spoločnosti ako FormulaStore, ELIS plus, Cafézia a 12volt.sk už rozpoznali hodnotu, ktorú im vieme ponúknuť a aj touto cestou sa im chcem poďakovať.

Moja predstava je taká, že na stopercentné fungovanie webu a zabezpečenie plnohodnotného spravodajstva by sme potrebovali troch full-time redaktorov. Plus tu a tam nejaké zásahy od programátora, grafika, atď. Nuž a na to, aby si človek porátal, že to nebude „lacné“, nemusí byť veľký matematik.

Som však presvedčený o tom, že narastajúcimi číslami „čítanosti“ prilákame viacero ďalších veľkých i malých partnerov, dokážeme im ponúknuť dostatočnú reklamnú protihodnotu, vďaka ktorej na druhej strane zabezpečíme kvalitné fungovanie redakcie a jej súčasné zloženie udržíme pokope.

Aby si to formulová komunita mohla aj naďalej naplno užívať.

Ladislav Király

Možno vás zaujme

Komentáre