logo F1online.sk

Charles Leclerc dnes oslavuje 24. narodeniny

Charles Leclerc
© Scuderia Ferrari Press Office
Slavomír Dzuričko
Slavomír Dzuričko16. 10. 2021

Po prvýkrát som videl Charlesa Leclerca ako devätnásťročného chalana na Hungaroringu, v roku 2017, vo farbách tímu Prema Racing a v kokpite monopostu Formuly 2. A práve túto sezónu F2 Monačan vyhral. Dnes oslavuje pilot tímu Ferrari už 24 rokov a toto sú niektoré dôležité momenty jeho kariéry.

Pôsobenie vo Formule Renault a ďalších šampionátoch vystriedal mladý Charles za vtedajšiu sériu GP3 Racing. Túto sezónu v tíme ART Grand Prix vyhral a čakalo ho pôsobenie vo Formule 2.

S monopostom Prema Racing zaznamenal takisto úspech a už vo svojej prvej sezóne v F2 presvedčivo vyhral. Počas oboch spomínaných sezón bol testovacím jazdcom tímov Scuderia Ferrari a Haas.

Kľúčovým bol pre monackého pretekára najmä rok 2018, kedy sa ocitol v kokpite tímu Alfa Romeo Sauber. Jeho prvá sezóna vo Formule 1 bola natoľko prekvapivá, že oslovil práve taliansky tím Ferrari (v tom čase s dvojicou Vettel / Räikkönen).

Od roku 2019 pôsobí vo Ferrari, kde zaznamenal dve víťazstvá (Belgicko 2019 a Taliansko 2019). Napriek tomu, že výkony tímu Ferrari boli v uplynulých sezónach trochu diskutabilné, v aktuálnej sezóne ide o priebežne štvrtý tím rebríčka konštruktérov.

V daždivej Veľkej cene Turecka 2021 Charles viedol, nakoniec bol však jeho výkon ocenený štvrtým miestom, len niekoľko sekúnd za pódiovou trojicou jazdcov.

Ferrari stráca v priebežnom tímovom rebríčku necelých osem bodov na tretí McLaren a Charles sa rozhodne pokúsi tieto tímové body získať. Naopak, v rebríčku jazdcov je to pomerne tesné. So svojim tímovým kolegom Carlosom Sainzom sa nachádza na šiestej / siedmej priečke. Carlos má aktuálne 116,5 bodov a Charles rovných 116 bodov.

Za redakciu F1online.sk prajeme všetko najlepšie!