Max Verstappen oslavuje 24. narodeniny: Toto je niekoľko detailov jeho doterajšej kariéry | Magazín F1 - F1online.sk

Max Verstappen oslavuje 24. narodeniny: Toto je niekoľko detailov jeho doterajšej kariéry

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Aktuálna dvojka rebríčka jazdcov, holandský pilot Max Verstappen, dnes oslavuje 24. narodeniny! Jeho doterajšia kariéra má aj napriek mladému veku množstvo úspechov, no v minulosti sme mohli byť svedkami aj pomerne početných vĺn kritiky.

Max Verstappen odštartoval svoje pôsobenie v motoršporte v skutočne mladom, doslova predškolskom veku. Ku motokáram ho priviedol jeho otec, dnes už bývalý pilot Formuly 1, Jos Verstappen.

Po prvýkrát sa premiérovo objavil ako súčasť kolotoča Formuly 1 v roku 2014, ako testovací jazdec tímu Scuderia Toro Rosso. V tomto roku súčasne pôsobil aj v európskej Formule 3 a zúčastnil sa aj na ďalších podujatiach v Macau a na okruhu v Zandvoorte.

Prvé preteky ako pilot Formuly 1 absolvoval v Austrálii, v roku 2015. Už o rok neskôr putoval do materského tímu Red Bull, ako neslávne známa výmena s Daniilom Kvjatom. Premiéra v tomto tíme však bola mimoriadne úspešná, v náročných podmienkach v Barcelone zaznamenal Max svoje prvé víťazstvo, vo veku 18 rokov.

Aby sme sa však nezamerali len na slová chvály, Verstappen sa stal pri svojom pôsobení vo Formule 1 aj terčom početnej kritiky. Jeho dravý štýl jazdy a vybrané, pomerne agresívne predbiehacie manévre neraz skončili nehodou a výnimkou nebolo ani dohováranie, napríklad zo strany Sebastiana Vettela, po kolízii v Číne, v roku 2018.

Medzi jeho tímových kolegov môžeme zaradiť mená ako Carlos Sainz (v tíme Scuderia Toro Rosso) či neskôr Daniel Ricciardo, Pierre Gasly, Alex Albon (Red Bull). V súčasnosti tvorí tímovú dvojicu s mexickým pilotom Sergiom Pérezom.

Sezóny 2019 a 2020 znamenali pre Maxa Verstappena zisk tretieho miesta v rebríčku jazdcov. Aktuálna sezóna je však úplná rozprávka. Max má za sebou 7 víťazstiev v nedeľných pretekoch a s Lewisom Hamiltonom zvádza skutočne vyrovnaný boj o majstrovský titul.

V súčasnom priebežnom rebríčku jazdcov po pätnástich podujatiach má Verstappen 244,5 bodov a Lewis má o dva body viac.

Za redakciu F1online.sk prajeme všetko najlepšie!