Vowles: Čierne lakovanie nemá na teploty systémov žiadny vplyv | Magazín F1 - F1online.sk

Vowles: Čierne lakovanie nemá na teploty systémov žiadny vplyv

Valtteri Bottas pred Lewisom Hamiltonom
zdroj: Twitter/Mercedes

Tesne pred štartom sezóny prišiel tím Mercedes s netradičným čiernym lakovaním, aby tak podporil celosvetový boj s rasizmom. Po dlhých rokoch tak nahradil tradičné strieborné lakovanie. Objavili sa však obavy, či táto zmena ešte nezhorší problémy s prehrievaním, ktoré tím v minulosti trápili.

„Z vnútornej strany krytu motora je špeciálna strieborná podšívka, ktorá odoláva teplu, a to bez ohľadu na vonkajšie lakovanie,“ vysvetlil šéfstratég Mercedesu James Vowles v tradičnom brífingu tímu.

„Nevidíme žiadne rozdiely v teplotách našich systémov po zmene lakovania. Svetlejšia farba síce nepohlcuje toľko tepla, no skutočnosť je taká, že nebadáme žiadne alebo iba minimálne rozdiely v teplotách.“

Vowles sa vo svojim brífingu venoval aj systému DAS, ktorý Mercedes tento víkend premiérovo nasadil. Samotný tím i jazdci potvrdili, že ešte nepoznajú všetky jeho výhody, ani zisky, ktoré prináša. Vowles však vyjadril spokojnosť s tým, ako sa systém DAS v Rakúsku osvedčil.

„Fungoval tak, ako sme dúfali, že bude fungovať. Inými slovami, jazdci ho využívali v priebehu celého víkendu, v pretekoch, tréningoch i v kvalifikácii,“ povedal Vowles.

„Realitou však zostáva, že stále úplne nevieme, aký je plný potenciál systému, pokým ho nepoužijeme na viacerých typoch okruhov. Chápeme, aké sú jeho benefity, ale už úplne nie tomu, ako ho môžeme využiť v nasledujúcich podujatiach tak, aby sme z neho vyťažili čo najviac.“

„Krivka učenia však pôjde hore s počtom rôznych okruhov, na ktorých uvidíme, ako systém DAS funguje aj inde. Zatiaľ sme však veľmi spokojní s tým, ako pracoval v Rakúsku,“ uzavrel Vowles.

Možno vás zaujme

Komentáre