Hamilton vraj o pokľaknutie nikoho nežiadal, s návrhom prišli dvaja iní jazdci | Magazín F1 - F1online.sk

Hamilton vraj o pokľaknutie nikoho nežiadal, s návrhom prišli dvaja iní jazdci

pokľaknutie jazdcov pred VC Rakúska
zdroj: Lewis Hamilton/Twitter

Krátko pred štartom Veľkej ceny Rakúska prišli pretekári Formuly 1 na štartový rošt s tričkami s nápisom End Racism. Lewis Hamilton mal na tom svojom napísané „Black Lives Matter“ a všeobecne sa očakávalo, že práve on stál za celou touto aktivitou, v rámci ktorej si štrnásť pretekárov napokon aj pokľaklo.

On však tvrdí, že to bolo inak. Na piatkovom brífingu jazdcov toto gesto navrhli riaditelia GPDA Sebastian Vettel s Romainom Grosjeanom, no a on sa potom rád pridal. Nie všetci však súhlasili a mali rovnaký názor.

„Úprimne vám poviem, že nepoznám zdôvodnenia a názory všetkých jazdcov,“ uviedol Lewis Hamilton. „Názory niektorých poznám a viem o nich, ale to sú skôr súkromné veci a nechcem o nich hovoriť. Celkovo si však myslím, že nikoho nemožno nútiť k tomu, aby si kľakol.“

„Jednu vec by som rád poopravil. Videl som minimálne jeden článok, ktorý nemal správne informácie. Ja som nikdy nikoho o pokľaknutie nežiadal. Nikdy som s týmto námetom neprišiel. Prišlo to zo strany F1 a zo strany GPDA. Keď sme mali jazdecký brífing, prišli s tým Seb a Grosjean. Opýtali sa, či by to jazdci chceli spraviť a viacerí povedali, že nie.“

„Ja som nechal každého povedať, čo len chce. Otvorene som povedal: ‚Pozrite chlapci, ja to spravím, ale vy spravte to, čo je podľa vás správne‘. No a som veľmi, veľmi vďačný všetkým, ktorí si kľakli spolu so mnou. Podľa mňa je to veľmi silná správa… ale to, či si niekto kľakne alebo nie, tento svet napokon nezmení,“ zdôraznil Lewis Hamilton.

Podľa Angličana tu ide o veľmi veľký problém, ktorý sa len tak nevyrieši a chce to čas. Následne hovoril aj o inšpirácii zo strany hráča NFL Colina Kaepernicka, ktorý si pred časom pokľakol ako prvý a spravil tak počas hymny.

„Pred pár rokmi som s ním aj hovoril. Mal som pripravenú aj prilbu, bola červená a na vrchu jeho číslo. V tom čase som bol však napokon istým spôsobom umlčaný. Povedali mi, nech to nechám tak a nech to nepodporujem. Dnes to už ľutujem a aj preto bolo pre mňa dôležité postarať sa o to, aby som v priebehu tohto obdobia zohral svoju rolu…“

„Či budeme pokračovať s pokľaknutím, to neviem a ani netuším, či na to budú príležitosti. Určite to však netreba robiť počas hymny. Podľa mňa je fakt skvelé, že F1 a hlavne Mercedes si uvedomili problém, ktorému vo svete čelíme a rozhodli sa niečo spraviť. Ale nech spravíme čokoľvek, nebude to stačiť. Všetci musíme spraviť viac. V posledných týždňoch sa o veci podarilo vzbudiť povedomie, ale teraz táto téma nemôže len tak umrieť a zmiznúť bez toho, aby sme sa nedočkali reálnej zmeny,“ dodal Lewis Hamilton.

Možno vás zaujme

Komentáre