Bottasovi nebolo všetko jedno, bál sa, že to auto nezvládne | Magazín F1 - F1online.sk

Bottasovi nebolo všetko jedno, bál sa, že to auto nezvládne

Valtteri Bottas
zdroj: Twitter/Mercedes

Valtterimu Bottasovi veľa ľudí neverilo, no napokon dokázal na Veľkej cene Rakúska zvíťaziť. Bola to však nervydrásajúca nedeľa, priznáva fínsky pretekár, ktorému robili starosti problémy s jeho autom. Je preto veľmi rád, že sa nakoniec nepripojil k zástupu jazdcov, ktorí svoje predstavenie ukončili predčasne.

Piloti Mercedesu boli opakovane upozorňovaní, že sa na oboch autách objavil problém so senzorom na prevodovke. Vyhýbať sa mali obrubníkom, hoci boli uprostred vzájomného súboja, a na konci pretekov na nich začala tlačiť aj konkurencia.

“Tieto preteky neboli vôbec ľahké. Veľa vecí sa mohlo pokaziť, nuž sme museli auto výrazne šetriť,” povedal po nedeli víťaz Valtteri Bottas. “Nemohol som využívať obrubníky a mal som aj trochu obavy, či bude všetko OK. Som rád, že obe naše autá dorazili do cieľa. Zdá sa mi, že v hodnotení tímov vedieme, takže bol to výborný štart.”

Z pohľadu diváka to mal zo všetkých azda najľahšie. “Ja som mal pocit, že mám všetko pod kontrolou, pokiaľ sa bavíme o rýchlosti. Keď však musíte zmeniť svoj jazdecký štýl a nemôžete využívať žiaden z tých väčších obrubníkov, tak musíte prijímať veľké kompromisy.”

“Stojí vás to čas. Videl som, že Lewis na to tlačí, ako len vie. Snažil sa priblížiť a predbehnúť ma. Musel som nájsť nejakú strednú cestu. Určite chcete dokončiť preteky, ale nechcete svojmu kolegovi dovoliť, aby vás predbehol,” ozrejmil Bottas.

V závere pretekov si musel Lewis Hamilton vyjazdiť čím väčší náskok, aby ho po udelení päťsekundového trestu nik nepredbehol. Mercedesy sa mohli pokúsiť to vyriešiť takticky tak, že by Valtteri Bottas pustil svojho kolegu pred seba, aby si vybudoval potrebný päťsekundový náskok.

Takúto žiadosť však Bottas nedostal: “Nie, o tom sme sa vôbec nebavili. Z mojej strany nebolo úplne jasné, ako sa to vyvíja za Lewisom. Vedel som, že Lewis je za mnou a že má trest, ale nemal som informáciu o tom, koľko áut je za ním a ako blízko sú. O tomto sa určite budeme rozprávať.”

Valtteri Bottas počas karantény avizoval, že je pripravený zaútočiť na obhajcu titulu Lewisa Hamiltona, a vlastne na všetkých, ktorí by si to chceli rozdať v súboji o šampionát. Podobné vyjadrenia mal však aj vlani…

Teraz však cíti, že je to iné. “Bolo to o tom dobiť si baterky. Po tých rokoch, čo som vo Formule 1, vám dôjde energia. Niekedy vám taká krátka zimná pauza nestačí. Teraz som mohol zapracovať na svojej kondícii, mentálnej pohode, a byť šťastný. Veľa som jazdil, takže to mi určite pomohlo.”

Už o týždeň nás čaká formulové repete. Bottas chce zopakovať dnešný výkon. “Pokúsim sa. Verím, že v kvalifikácii sa ešte mám kde zlepšiť. A vieme sa poučiť aj z dneška ohľadom toho, čo vieme spraviť lepšie.”

“No obávam sa, že už nie je bezpečné pretekať. Sezónu treba teraz ukončiť,” zavtipkoval víťaz ôsmich veľkých cien. Dobre si však uvedomuje, že na to, aby bol právoplatným majstrom sveta, musí mať sezóna aspoň osem podujatí: “Som na ne pripravený a teším sa na ne.”

Možno vás zaujme

Komentáre