Bottas žiari spokojnosťou: Jazdíme vlastnú ligu | Magazín F1 - F1online.sk

Bottas žiari spokojnosťou: Jazdíme vlastnú ligu

Valtteri Bottas
zdroj: Twitter/Formula1

Valtteri Bottas si v sobotu na Red Bull Ringu vyjazdil prvú pole position v sezóne. Podarilo sa mu to aj napriek tomu, že nedokončil posledné kolo, počas ktorého sú podmienky na trati tradične najlepšie. Konkurencia sa však na Mercedesy jednoducho nechytala a ideálny záver nemal ani Lewis Hamilton, a tak pole position pripadla Bottasovi. Fín si dobre uvedomuje, že mu ku kvalifikačnému víťazstvu pomohla veľmi dobrá forma jeho Mercedesu W11.

“Mám naozaj dobré pocity,” konštatoval po kvalifikácii Valtteri Bottas. “Chýbalo mi to. Ísť s autom až na limit je niečo výnimočné a dlho som sa na to pripravoval. Cítim sa výborne. Náš tím odviedol fantastickú prácu, zdá sa, že sme vo svojej vlastnej lige.”

“Je to len prvá kvalifikácia, ale som ohromený. Ďakujem každému členovi nášho tímu a celej továrni. S týmto autom sa jazdí naozaj skvele, no až zajtra príde na lámanie chleba,” uvedomuje si držiteľ dvanástich pole position.

So sobotou je ale nadmieru spokojný. Ako už prezradil počas karanténneho obdobia, počas zimy na sebe zapracoval. “V kvalifikácii sa mi podarilo odomknúť potenciál v sebe ale aj v aute. Niektoré zákruty sa mi občas vydarili, ale väčšinu času som trochu strácal.”

Postupnými krokmi odstraňoval chybičky, ktoré robil v úvodných častiach kvalifikácie a na začiatku Q3 zajazdil víťazné kolo. “Darilo sa mi budovať si sebavedomie. Našiel som oblasti, v ktorých som strácal a dokázal som pozliepať pár slušných kôl. Všetko do seba zapadlo. Myslím si, že tu ešte bol priestor na zlepšenie. V mojom druhom kole som bol však v štvrtej zákrute široký, vyšiel som na štrk a mimo trať. Bola to moja chyba.”

“Nebolo to úplne ideálne a s Lewisom sme skončili veľmi tesne za sebou. Prekvapuje ma ale náskok pred ostatnými tímami. Ukazuje, aká je táto stajňa silná,” konštatuje Bottas, ktorý v porovnaní s Hamiltonom získaval predovšetkým v sekcii zákrut 7 a 8. Fínovi sa ju darilo prechádzať o čosi rýchlejšie.

Mať polsekundový náskok pred Maxom Verstappenom v sobotu poteší, ale v nedeľu bude stáť na štarte hneď vedľa. Cesta do prvej zákruty je navyše pomerne dlhá a aj po nej sa môže stať čokoľvek; Verstappen štartuje na trvácnejšej zmesi.

“Preteky a dlhé stinty budú o niečom inom. Veľakrát sme videli, že Red Bull mal v nedeľu dobré auto. Bude to závisieť od mnohých vecí,” dodáva. “Nebude to ľahké. Sme pripravení na hrozbu zo strany ostatných tímov, nebude to len medzi nami dvoma.”

Možno vás zaujme

Komentáre