Verstappen kritizuje súčasné monoposty, vychvaľuje tie z roku 2016 | Magazín F1 - F1online.sk

Verstappen kritizuje súčasné monoposty, vychvaľuje tie z roku 2016

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Max Verstappen mal pri príprave na novú sezónu aj množstvo voľného času, počas ktorého sa venoval priateľke Kelly Piquetovej, no sledoval aj niektoré zábery F1 z roku 2016. Tvrdí, že bol šokovaný z veľkého množstva manévrov, ktoré sme v tomto roku videli na trati.

Pilot Red Bullu sa nikdy nebál kritizovať Formulu 1 a súčasné monoposty, ktoré považuje za príliš veľké a neprispôsobené na predbiehacie manévre. „Autá sú momentálne príliš široké, keď ste za niekým, tak si neviete navoliť viacero jazdných stôp,“ povedal v rozhovore pre De Telegraaf. „Rozšírenie monopostov nebolo dobré z pretekárskeho hľadiska. Momentálne máme oveľa viac priľnavosti, pokiaľ ide čisto o pocit jazdca, no čo je dôležitejšie? Pre mňa ako jazdca, je to pocit z auta, ale pre fanúšikov je to samozrejme šou a množstvo manévrov.“

Verstappen si v ostatnom období pozrel zábery F1 z roku 2016 a bol veľmi prekvapený, keď videl, ku koľkým manévrom v tej dobe dochádzalo. „V súčasnosti sa nemôžete veľmi priblížiť k autu pred vami a ak to urobíte, váš monopost už nemá potrebný balans. Nedávno som na Youtube narazil na video z roku 2016. Bol som prekvapený z toho, koľko manévrov a kvalitného pretekania sa v tom roku odohralo. Ani som si na to nevedel spomenúť. Autá boli oveľa užšie,“ prezradil jazdec Red Bullu.

„Ak je náročné niekoho predbehnúť, tak sa v určitých pretekoch stane, že sa za ním zaseknete. Potom to musíte skúsiť inak, stratégiou. Pokúsiť sa priblížiť monopostu pred vami a skvele zvládnuť zastávku v boxoch. V roku 2016 ste mohli skutočne dobehnúť monopost pred vami a držať sa ho. Niekedy sa to dá aj teraz, no je to oveľa ťažšie.“

V roku 2017 sa pristúpilo k zmenám a monoposty nabrali na šírke. Verstappen však tvrdí, že jeho obľúbené stroje v F1 pochádzajú z ešte dávnejšej minulosti. „Veľmi sa mi páčili monoposty v rokoch 2004 až 2008. Mojimi najobľúbenejšími sú autá z rokov 2006 a 2007. Vyzerali naozaj veľmi dobre. Boli oveľa menšie, užšie a ľahšie ako v súčasnosti. To nesmierne pomáhalo, pretože na trati bolo oveľa viac akcie,“ dodal Holanďan.