logo F1online.sk

Ralf Schumacher: Mercedes musí dostať problémy s aerodynamikou rýchlo pod kontrolu

Valtteri Bottas
© Twitter/Mercedes
Slavomír Dzuričko
Slavomír Dzuričko22. 3. 2021

Ralf Schumacher je ako bývalý jazdec F1 znepokojený problémami s tempom Mercedesu a stabilitou monopostu v zadnej časti. Myslí si, že za to môže aerodynamický problém. Je tiež presvedčený, že Red Bull bude mať výhodu minimálne na začiatku sezóny 2021.

„Som nadšený z toho, aký dobrý je Red Bull,“ uviedol Ralf Schumacher pre F1-Insider.com. „Zdá sa, že Mercedes má s autom problémy. Zadná časť sa ukázala ako veľmi nestabilná. Preto je podľa mňa Red Bull v popredí.“

„Ale je tiež zrejmé, že Mercedes zatiaľ neukázal všetko a jazdil s väčším množstvom paliva na palube. Svoje problémy musia teraz dostať pod kontrolu čo môžno najskôr, inak to bude v porovnaní s Red Bullom tesné,“ pokračuje bývalý pilot Formuly 1.

Schumacher analyzujúc problémy monopostu Mercedes W12 hlási: „Vyzerá to tak, akoby na zadné krídlo, ktoré je mimoriadne dôležité pre stabilnú zadnú časť, neprúdil vzduch vždy optimálne. Hovoríme teda o aerodynamike a zo svojej skúsenosti viem, že niečo také nie je jednoduché vyriešiť.“

S odkazom na túto skúsenosť z čias, keď pôsobil ako pilot Formuly 1, Schumacher uviedol, že Williams v roku 2003 predstavil diely, ktoré jednoducho nefungovali. Mercedes sa môže ocitnúť v podobných problémoch.

McLaren, tím, ktorý bol po Ferrari v popredí, priniesol nové deflektory, ktoré chcel Williams kopírovať. Nefungovalo to tak, ako sme chceli, auto bolo nestabilné a ťažko sa s ním jazdilo,“ zaspomínal si vtedajší jazdec Williamsu.

V prvých pretekoch v Austrálii som sa dostal do kontaktu s iným autom a stratil som jeden z týchto deflektorov. Následne bol monopost oveľa lepší a jazdil o tri desatiny sekundy rýchlejšie na kolo!“ zasmial sa brat slávnejšieho Michaela.

„Potom sme už tieto diely na aute nevideli. To len dokazuje, že aj malé časti môžu mať často veľký vplyv,“ uzavrel dnes už 45-ročný Schumacher.

Súvisiace články