logo F1online.sk

Zomrel Adrian Campos, pretekár F1 a zakladateľ tímu Campos

Adrian Campos
© Twitter/F1
Milan Kubala
Milan Kubala28. 1. 2021

Svet motoršportu je opäť chudobnejší o jednu osobnosť. Vo štvrtok ráno tím Campos Racing oznámil smutnú správu; zomrel jeho zakladateľ Adrian Campos, ktorý rozbiehal kariéry celého radu pilotov vrátane Fernanda Alonsa.

“Dnešok je tým najsmutnejším dňom v histórii tímu Campos Racing,” píše sa vo vyhlásení, ktoré vydala stajňa. “Opustil nás náš prezident a zakladateľ Adrian Campos Suñer. Jeho srdce síce prestalo biť, ale jeho pamiatka bude naším motorom, ktorý nás bude poháňať, aby sme ďalej niesli jeho odkaz. Odpočívaj v pokoji.”

Camposova kariéra pilota Formuly 1 nebola veľmi úspešná. V rokoch 1987 a 1988 odjazdil za tím Minardi 21 veľkých cien, no v žiadnej z nich nedokázal získať majstrovské body. Na Camposa si však nebudeme pamätať ako na pilota, lež ako na šéfa tímu a človeka, ktorý pomáhal mladým jazdcom šplhať sa v rebríčkoch a dostať sa do Formuly 1.

Ešte v časoch, keď Fernando Alonso jazdil v motokárach, si Campos všimol jeho obrovský talent. Dal mu preto šancu v jeho novovytvorenom tíme v šampionáte Euro Open by Nissan, ktorý rodák z Ovieda napokon i vyhral a napodobil tak Marca Geného. Genému sa to isté podarilo pod Camposovým vedením len rok predtým. Alonso následne zamieril do Formuly 3000 a Formuly 1.

V roku 2005 rozšíril svoje pole pôsobnosti aj na šampionát GP2, s ktorým v roku 2008 vyhral konštruktérsky titul. Krátko potom mu však padla do oka priamo Formula 1. Chcel, aby jeho stajňa v roku 2010 vstúpila do efjednotky pod názvom Campos Meta, no kvôli nedostatku zdrojov bol tím predaný Josému Ramónovi Carabantemu, ktorý z neho spravil HRT.

Campos Racing sa z pretekárskych okruhov nestratil, aj naďalej jeho výkony sledujeme v šampionátoch F2, F3 a mnohých ďalších. Pod svojimi krídlami priviedol v roku 2019 k trom víťazstvám Jacka Aitkena, ktorý vlani v Sachíre dokonca absolvoval svoj debut vo Formule 1.

“Odpočívaj v pokoji, Adrian. Bol si veľmi milý, držal si slovo, bol si súťaživý, šibalský, rozumný,” povedal Jack Aitken. “Vždy si vedel, čo presne mi máš povedať, pretože srdcom si stále pretekár. Vytvoril si rodinu Camposu, ktorá je plná brilantných a talentovaných ľudí, ktorým budeš veľmi chýbať. Mne tiež.”

Fernando Alonso píše: “Pre motoršportovú rodinu je toto jeden z najsmutnejších dní. Pilot a skvelý propagátor tohto športu. Ďakujem ti za to, že si sníval o Formule 1. Ďakujem, že si veril v mladých ľudí. Ďakujem ti a odpočívaj v pokoji.”

  • Značky