Russell: Je frustrujúce, že každý víkend sme vydaní na milosť počasiu


Mercedes si tento rok zrejme zriadi špeciálne meteorologické oddelenie. Počas súťažných víkendov jeho predstavitelia riešia najmä počasie a teploty, nuž a víkend v Silverstone nie je výnimkou. Georgea Russella hnevá, že jeho tím nemá všetko vo svojich rukách.
Už dva roky trápia monoposty strieborných šípov rovnaké problémy a už dva roky neúspešne hľadajú liek. Bolo by preto naivné myslieť si, že v dohľadnej dobe sa na citlivosti Mercedesu na teploty niečo zmení. Russell tak v tejto sezóne poskytne ešte nespočetné množstvo rozhovorov, v ktorých bude hovoriť práve o teplotách asfaltu.
Aký má vlastne po piatku pocit? Je Mercedes pomerne blízko súperom z McLarenu a Ferrari? “Po dnešku nie veľmi blízko, ale bolo teplejšie. Trať mala 40 stupňov a dúfame, že po zvyšok víkendu bude chladnejšie. Je to trochu frustrujúce, že každý víkend sme vydaní na milosť počasiu,” zamračil sa George Russell. “Musíme to zlepšiť, najmä počas týchto letných mesiacov.”
Blížiace sa ochladenie bude pre Mercedes vykúpením. “Myslím si, že v priebehu víkendu sa nám pomaly začne dariť, no nemôžeme byť vždy vydaní na milosť počasiu, ako je to teraz.”
“Na chlad sa teším a ak zaprší v kvalifikácii, bude to vzrušujúce,” pokračoval Russell, pričom dážď by uvítal skôr v sobotu než v nedeľu. “S gumami do dažďa je to zaujímavé, pretože ich degradácia je vyššia ako degradácia gúm do sucha. Celé je to komplikované, nechcem tu teraz rozoberať detaily. Mokré preteky by asi neboli ideálne, no chlad bude fajn.”
Mercedes sa Ferrari bojujú o druhú priečku konštruktérskeho šampionátu, v ktorom ich delí jediný majstrovský bod. Taliansky tím sa navyše dostáva do formy, čo podľa Russella opäť súvisí s počasím, no určite aj s vylepšeniami, ktoré Maranello predstavilo v Rakúsku.
“Ferrari na posledných pár pretekoch zaradilo vyšší stupeň. V pretekoch sú silní celý rok, no mali zlé kvalifikácie. Teraz v lete sa však pneumatiky všetkých prehrievajú o čosi viac. My sme preto spravili krok vzad, oni zas vpred len vďaka teplotám,” podotýka rodák z King’s Lynn. “Z istých dôvodov im to pomáha, z iných dôvodov to nám škodí.”