V McLarene sú na Norrisa hrdí | Magazín F1 - F1online.sk

V McLarene sú na Norrisa hrdí

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Pirelli Motorsport

Lando Norris vo svojom druhom roku v F1 takmer zdvojnásobil bodové konto z nováčikovskej sezóny a získal aj premiérové pódium. Na kamerách a sociálnych sieťach vždy usmiaty mladý Brit zaujal aj tým, že verejne priznal, aká bola preňho nováčikovská sezóna psychicky náročná.

Lando Norris sa k téme mentálneho zdravia postavil mimoriadne sympaticky. Nepredával ju ako svoj senzačný príbeh. Naopak, ešte počas prvej vlny vďaka svojím streamom vyzbieral peniaze pre charitu a verejne hovoril o potrebe mentálneho zdravia. Počas sezóny priznal, aký bol preňho nováčikovský ročník mentálne náročný.

Aj preto bol mimoriadne aktívny v partnerstve McLarenu s charitatívnou organizáciou Mind zameranou na mentálne zdravie. Lando Norris začal verejne hovoriť o mentálnom zdraví a psychickej stránke v F1, čo ocenili aj v samotnom McLarene.

Je to skvelé. Ľudia, ktorí Landa poznali len prostredníctvom sociálnych médií, sa ma pýtali, či je taký aj v skutočnosti. Zaujímalo ich, či si naozaj tak dobre rozumie s Carlosom. Všetko, čo Lando robí, vychádza z jeho vnútra. Je autentický, originálny. To je jeden z dôvodov, prečo je Lando tak populárny, a prečo ich vzťah s Carlosom bol tak populárny,“ povedal šéf McLarenu Zak Brown.

Landa Norrisa poznáme ako šoumena F1 a jazdca, ktorý sa rád zabáva. Preto mnohých prekvapilo, keď verejne prehovoril o tom, aká bola nováčikovská sezóna po psychickej stránke náročná. „Je výborné, keď človek dokáže autentickým spôsobom poukázať na problémy a ťažkosti. Myslím si, že Lando priniesol do F1 čerstvý vietor, je radosť sa naňho pozerať. V skutočnosti je pomerne tichý. To sa však nedozviete cez sociálne siete,“ pokračoval Brown, ktorý si veľmi cení prínos Landa Norrisa.

McLaren možno v roku 2018 trochu zariskoval, keď oznámil, že do auta posadí mladučkého Brita, no týmto rozhodnutím rozhodne len získal. „Lando je veľmi autentický a myslím si, že v tomto prostredí sa cíti dobre. Sme hrdí na to, akým pozitívnym spôsobom sa vyjadril o probléme mentálneho zdravia.“

Lando Norris v nováčikovskej sezóne získal 49 bodov, v ročníku 2020 nazbieral 97 bodov a dosiahol aj svoje premiérové pódium. Počas celého roka podával konzistentné výkony a nebodoval len štyrikrát, pričom takmer vždy pre externé okolnosti a nie vlastné chyby. V mnohých pretekoch dokázal z auta dostať absolútne maximum a okrem pódia zaujal aj štvrtým miestom z Bahrajnu či skvelou stíhacou jazdou z druhých pretekov v Rakúsku.

Rok zakončil vydareným víkendom v Abú Zabí, kde sa kvalifikoval štvrtý s minimálnym odstupom na pole position. „Čo sa týka budovania sebadôvery, tak do pretekov som v tejto sezóny išiel sebavedomejší a s lepšou predstavou o tom, čo chcem urobiť. Stále tam však boli veci, ktoré boli veľmi ťažké. Keď prichádzate do F1 ako nováčik, tak ľudia chápu, že robíte malé chyby. Nie je to koniec sveta, každý očakáva, že to o rok odstránite. Ale v druhej sezóne už to ľudia neočakávajú. Vyvíjajú na vás väčší tlak a očakávania. Myslím si, že sa mi to podarilo naplniť, čo sa týka pretekovej rýchlosti i výsledkov. Stále tam však boli veľmi náročné veci, ktorým som musel čeliť,“ povedal Lando Norris.