The Race: Najsilnejšiu jazdeckú dvojicu má Ferrari, najslabšiu Haas | Magazín F1 - F1online.sk

The Race: Najsilnejšiu jazdeckú dvojicu má Ferrari, najslabšiu Haas

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Jazdecký trh bol v poslednom roku plný senzácií a zásadných zmien. S nezmenenou jazdeckou zostavou nastúpia do novej sezóny len Mercedes, Alfa Romeo a Williams, ostatní sa rozhodli vymeniť aspoň jedného z pilotov. Ktorý tím bude mať v roku 2021 najsilnejšiu jazdeckú zostavu? Odpovedať sa pokúsil renomovaný portál The Race.

Ten zoradil jazdecké zostavy desiatky tímov podľa kvality. Redaktori portálu sa samozrejme nezhodli jednohlasne, no našťastie tento svet pozná silu demokracie. Takto to teda dopadlo.

10. Haas: Mick Schumacher a Nikita Mazepin. Skóre: 9 bodov

Výmena Kevina Magnussena a Romaina Grosjeana za dvojicu nováčikov z Formuly 2. Všetci analytici The Race, s výnimkou jedného, ocenili jazdeckú zostavu Haasu ako najslabšiu zo všetkých. Jedine Scott Mitchell ju zaradil na deviate miesto.

„Hoci Schumacher prichádza ako šampión F2 a európskej F3, máme pocit, že je to hazard vynútený finančnou situáciou tímu. Neskúsenosť bude zrejme pre Haas nevýhodou proti deviatim súperom, ktorí predsa len stavili viac na istotu,“ znie ortieľ The Race.

9. Alfa Romeo: Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi. Skóre: 21 bodov

Kontinuita podporená rozhodnutím Ferrari, ktoré zrejme zohralo zásadnú úlohu a podržalo Antonia Giovinazziho. Pri hodnotení tejto dvojice nepanuje taká zhoda, ako v prípade Haasu. Traja experti The Race, vrátane Marka Hughesa, hodnotia túto zostavu ako ôsmu najlepšiu, jeden (Scott Mitchell) dokonca ako úplne najhoršiu. Výsledné skóre radí Alfu Romeo na deviate miesto.

„Pracovitý Kimi Räikkönen a nevyspytateľný Antonio Giovinazzi sú skôr priemernou, než solídnou jazdeckou dvojicou,“ zhodnotil Edd Straw.

„Nemôžeme si pomôcť, ale máme pocit, že tento tím by si mohol počínať lepšie, ak by stavil na jazdeckú dvojicu nováčik – skúsený veterán, prípadne vrátil na rošt hladného Nica Hülkenberga,“ znie verdikt portálu.

8. Williams: George Russell a Nicholas Latifi. Skóre: 30 bodov

Úmyslom síce nebolo hodnotiť pilotov jednotlivo, no táto jazdecká dvojica istotne patrí na rošte medzi najmenej vyrovnané. S vážnosťou a všetkou úctou k Latifimu sa dá tento tandem označiť jednoducho ako „hviezda a platič“.

„Russellove výkony sťažujú hodnotenie Nicholasa Latifiho. Je lepší, než ukázal minulý rok alebo je to len štedro podporovaný pretekár do počtu?“ pýta sa The Race. Odpoveď možno ponúkne rok 2021.

7. Aston Martin: Lance Stroll a Sebastian Vettel. Skóre: 52 bodov

Dvojica so štvornásobným majstrom sveta a mladíkom, ktorý už v kariére stál na pole position, nestačila ani na tandem AlphaTauri. Prečo? Nuž, dôvodom je neistota. Dokáže Stroll predvádzať svoje hviezdne výkony na pravidelnej báze? Vráti sa Sebastian Vettel späť na vrchol? A ako dlho mu bude trvať adaptácia na nový tím?

„Táto dvojica so svojim potenciálom môže náš verdikt trochu strápniť, ak ukáže všetko, čo v nej je. Nehanbíme sa však povedať, že obaja majú čo dokazovať. A zakázali sme akékoľvek debaty o tom, ako by to dopadlo, keby v treťom aute sedel Sergio Pérez,“ napísal The Race.

6. AlphaTauri: Pierre Gasly a Juki Cunoda. Skóre: 56 bodov

Medzi Aston Martinom a AlphaTauri to bolo dosť tesné. Lepšie známky však dostal sesterský tím Red Bullu.

„Prekypujú potenciálom,“ vyhlásil Mark Hughes. Gasly získal späť povesť, o ktorú počas krátkej anabázy v Red Bulle prišiel a teraz sa z neho stane líder stajne. Cunoda so sebou nesie bremeno ďalšieho jagavého japonského talentu. Všetci jeho predchodcovia svojim spôsobom uspeli, no zároveň neuspeli. Nuž, viete si spomenúť na nejakú superstar F1, ktorá prišla z krajiny vychádzajúceho slnka? Možno nie, no podľa The Race bude Cunoda v tomto smere výnimkou.

5. Alpine: Esteban Ocon a Fernando Alonso. Skóre: 80 bodov

Alpine sa aj v tomto rebríčku ocitol v „strede poľa“, pričom od posunu vyššie alebo zosunu nižšie, má so svojim skóre dosť ďaleko. V každom prípade je možno trochu prekvapivé, že je táto dvojica tak ďaleko od čela. Veď Alonsa dodnes mnohí považujú za jedného z najlepších v histórii a Ocon zbieral juniorské tituly po hrstiach. Navyše, v roku 2018 v kvalifikáciách s relatívnym prehľadom porážal silného Péreza. Napriek tomu každý jeden expert portálu The Race zaradil Alpine zhodne na piate miesto. Dôvody sú jasné.

„Ocon ešte stále neukázal dosť na to, aby sme si boli istí, že je jazdeckou hviezdou,“ povedal Matt Beer. A Alonso nebol vo Formule 1 dva roky. Síce nemáme žiadne indície, že by mu vek na kvalitách ubral, stále je to však pilot, ktorý sa zakaždým ocitol uprostred drámy.

„Dobrá zostava, no možno trochu prchká,“ povedal Mark Hughes.

4. McLaren: Daniel Ricciardo a Lando Norris. Skóre: 120 bodov

Matt Beer, Scott Mitchell a Valentin Khorounzhiy zaradili McLaren dokonca na druhé miesto. Glenn Freeman, Edd Straw a Jack Benyon naopak trochu pochybujú. Dôvodom je hlavne Lando Norris. Nepochybne je to veľmi kvalitný pretekár, no je budúcou superstar?

„Ak Norris pokročí nahor, potom je táto dvojica supersilná,“ myslí si Mark Hughes. Tu nás čaká kopec zábavy a skvelých jazdeckých výkonov. No radšej buďte k Danielovi zhovievaví. Na nový tím, auto i motor si zrejme bude chvíľku zvykať.

3. Mercedes: Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Skóre: 123 bodov

Koľko z tých 123 troch bodov Mercedesu asi získal Valtteri Bottas? Samozrejme, podľa tabuliek Excelu v centrálne Daimleru je to tá najlepšia jazdecká dvojica, no Stuttgart zrejme nie je plný automobilových puristov milujúcich riziko.

„Sme si istý, že skóre šampiónov neznížil Lewis Hamilton,“ napísal The Race. „Valtteri Bottas však má medzi redaktormi The Race podporu, ale zas a znova nás bude zaujímať, či sa dokáže otriasť po morálnych úderoch a slabších výkonoch.“

Lucy Morsonová a Matt Beer zaradili tandem Mercedesu na štvrté miesto. Edd Straw, Jack Benyon a Mark Hughes na druhé. The Race sa pritom obáva, že podobne ako v prípade Aston Martinu, môže na konci roka 2021 vyzerať toto hodnotenie ako dosť hlúpe. Záležať bude najmä od Bottasa.

2. Red Bull: Max Verstappen a Sergio Pérez. Skóre: 130 bodov

Ak s týmto autom nedokáže jazdiť ani Pérez, potom to je problém Red Bullu, nie jeho jazdcov. Aj v The Race priznávajú, že podpísanie Mexičana posunulo stajňu z Milton Keynes o jednu priečku v rebríčku vyššie.

Jeden redaktor portálu verí, že toto bude v roku 2021 najlepšia jazdecká zostava a dvaja ju zaradili na druhé miesto. Naopak takí Mark Hughes a Scott Mitchell zaradili tandem Verstappen – Pérez až na štvrté miesto, za Mercedes i McLaren.

Viacerí si nie sú istí tým, či Pérez ako „kráľ stredu poľa“, dokáže predviesť svoje schopnosti aj v prostredí Red Bullu a vidia ho ako „Verstappenovho Bottasa“, teda tímovú dvojku.

1. Ferrari: Charles Leclerc a Carlos Sainz. Skóre: 187 bodov

Kiež by Scuderia takto presvedčivo vyhrala v budúcom roku aspoň jednu veľkú cenu. Obaja jazdci Ferrari sú v očiach analytikov jedného z najrenomovanejších portálov sveta motoršportu vysoko cenení a budú v roku 2021 hlavnou zbraňou tímu z Maranella. Obaja podávali v posledných dvoch rokoch skvelé výkony a obaja dokázali poraziť svojich rešpektovaných tímových kolegov.

„Absolútny debakel. Len Valentin Khorounzhiy si nemyslí, že Charles Leclerc a Carlos Sainz je tá najlepšia jazdecká dvojica a zaradil ju na druhé miesto,“ napísal The Race.

„Dve jazdecké esá zo svetovej extratriedy,“ myslí si HughesStraw dodáva: „Brilantný Leclerc v kombinácii ultraprofesionálnym Sainzom, to je vynikajúca jazdecká zostava, najmä ak Leclerc urobí menej chýb.“ A The Race v ódach na oboch pilotov pokračuje.

„Vo všetkých troch svojich sezónach bol Leclerc excelentný. Vyzdvihol Sauber do neočakávaných výšin v roku 2018, v roku 2019 rýchlo zdolal Vettela a v boji s problémovým Ferrari predvádzal v roku 2020 neskutočné výkony. Ešte síce nebol pod tlakom boja o titul, no to ho v roku 2021 ani nečaká. Teraz musí pokračovať a naďalej predvádzať výkony presahujúce potenciál jeho auta. A s tým doteraz nemal žiadny problém,“ píše The Race.

„Síce nie sme všetci presvedčení o tom, že Sainz je jazdcom najvyššieho kalibru ako Leclerc, no v McLarene urobil veľký dojem a stále sa zlepšuje.“

„Keďže hodnotíme jazdeckú zostavu Ferrari takto vysoko, sme si celkom istí, že ak čaká tím v roku 2021 ďalšia problémová sezóna, možno z nej viniť jedine auto,“ uzavrel portál The Race svoje hodnotenie.

Komentáre