logo F1online.skF1online.sk

Leclerc z nehody neviní tím, Hamilton takmer tiež havaroval

Charles Leclerc (1)
© Screenshot/FOM
Matúš Pavlík
Matúš Pavlíkvčera 21:50

Deň plný vzostupov a pádov. Ferrari sa v sobotu v Miami opäť nevyznamenalo. Aj keď vzhľadom na konečný výsledok si Scuderia s Charlesom Leclercom určite nechala ujsť nemalú príležitosť, radšej nech sa niečo podobné stane pred šprintom, nie pred hlavnými pretekmi. Vo Ferrari nemusia byť celkom nespokojní, ale po sobote budú mať aj oni čo skúmať.

Začnime udalosťami spred štartu šprintu. Asi polhodinu pred zhasnutím červených svetiel začali piloti postupne opúšťať garáže. V tej dobe už v Miami dobrú hodinu pršalo a trať bola dosť mokrá. Presne v tom čase však dážď poriadne zhustol. Na boxových múroch neriskovali a väčšina tímov poslala pilotov na trať na mokro označených pneumatikách do hustého dažďa.

Výnimkou bolo Ferrari, ktoré svojim pilotom obulo intermediálky. Nemáme to overené presne, keďže z tejto fázy máme k dispozícii len málo záberov, ale zdalo sa, že Scuderia bola jediný tím, ktorý neobul wetky, a to viedlo ku katastrofe.

Charles Leclerc dostal na protiľahlej rovinke aquaplanning a skončil v múre. Z opakovaných záberov bolo jasne vidieť, že pneumatiky neboli na trati a Monačan so situáciou nemohol nič urobiť. „Ste v podstate pasažier, pretože pneumatiky sa nedotýkajú trate,“ povedal bývalý pilot a dnes komentátor televízie Sky Martin Brundle.

Napriek tomu však Charles udržal šíky Ferrari pevne zovreté a svoj tím podržal. „Je to frustrujúce, ale môžem z toho obviňovať len seba. Ísť na trať na intermediálkach v týchto podmienkach pravdepodobne nebola najlepšia voľba, ale tieto veci by sa mi nemali stávať,“ povedal Leclerc.

„Cítil som sa trochu ako pasažier. Stalo sa to na rovinke a tam predsa netlačíte na hranu. Len som sa viezol, ale dostal som aquaplanning a úplne som stratil kontrolu nad autom. Nedalo sa s tým nič urobiť. Je to veľké sklamanie, ale musím ísť ďalej. Pred nami je kvalifikácia. Dúfam, že sa do nej zapojím a keď sa to podarí, tak hádam napravíme náročný začiatok dňa,“ dodal s nádejou monacký pretekár.

Lewis Hamilton to dokázal prežiť aj na intermediálkach. Podľa jeho slov po šprinte sa mu to však podarilo len o chlp. Sám vo vysielačke pred pretekmi povedal: „Nechápem, ako ste nás mohli poslať na trať na intermediálkach.“

V cieli pred novinármi priznal, že ľahko mohol skončiť rovnako ako jeho tímový kolega. „Bol som hneď za Charlesom a mne sa stalo takmer presne to isté. Nejakým spôsobom sa mi však na poslednú chvíľu podarilo zabrániť nárazu do múru. Takmer sme obaja skončili. Som veľmi vďačný, že som sa z toho dostal a získal som tieto body,“ povedal s úľavou Hamilton po pretekoch.

Pred štartom sme videli, že mechanici niečo kontrolovali na ľavej prednej strane monopostu sedemnásobného šampióna. Bolo to o vlások, ale Lewis mohol pokračovať a aj keď nemal na vode žiadne tempo, odvážne zvolil skoré prezutie na sliky a toto rozhodnutie mu napokon vynieslo skvelé tretie miesto.

„Bolo to moje rozhodnutie, ale vychádzalo z faktu, že som sa veľmi trápil na intermediálkach a nedokázal som sa udržať chlapcov predo mnou,“ priznal po skončení šprintu Hamilton pre televíziu Sky.

„Predné aj zadné pneumatiky sa vydrobili a v podstate bol zo mňa pasažier. Videl som suchú ideálnu stopu a povedal som, že musíme niečo urobiť, inak stratím ešte viac. Rozhodol som sa a teraz si možno želám, aby som to urobil o kolo skôr, ale som rád, že som to urobil. Na slikoch som mal v aute skvelý pocit. Dostať sa zo siedmeho miesta na tretie je dobrý pocit,“ povedal s úsmevom Lewis.

Súvisiace články

Diskusia