Kto sa stane Camilleriho nástupcom? Prestavujeme päť potenciálnych kandidátov | Magazín F1 - F1online.sk

Kto sa stane Camilleriho nástupcom? Prestavujeme päť potenciálnych kandidátov

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Ferrari

Nečakaný odchod Louisa Camilleriho neprišiel vôbec vo vhodnom čase. Tohto 65-ročného rodáka z Alexandrie Covid-19 takmer pripravil o život a po ťažkom priebehu ochorenia je jeho odstúpenie viac ako pochopiteľné. Ferrari potrebuje nového lídra a jeho zvolenie bude mať na chod pretekárskeho tímu silný dopad.

V médiách sa už horúčkovito špekuluje o tom, kto sa stane novým šéfom automobilky Ferrari i koncernu Philip Morris. Nedá sa očakávať, že jedno meno nahradí Camilleriho na oboch stoličkách. Tabakový koncern zrejme bude vyberať nového predsedu predstavenstva až na jar, automobilka nechce na nič čakať a prvotné rozhovory započnú už tento týždeň. Zatiaľ nevedno, kedy bude meno nového bossa známe. Camilleriho úlohy dočasne zastáva šéf koncernu FCA a pravá ruka rodiny Agnelli, John Elkann.

Poďme si teda predstaviť zopár mien, o ktorých špekulujú médiá po celom svete.

Mike Manley

S týmto menom pribehol taliansky denník Il Messaggero. Podľa informácií uvedeného zdroja je Manley favoritom samotného Elkanna. S koncernom FCA je spojený už niekoľko rokov. Predtým viedol divíziu Jeep a po smrti Sergia Marchionneho sa stal CEO celého koncernu, teda druhým najdôležitejším mužom spoločnosti, popri Elkannovi. Rodák z Kentu si urobil meno ako biznismen v oblasti automobilového priemyslu. Väčšinu kariéry strávil v Spojených štátoch prácou pre automobilky Chrysler a Jeep. Má tiež povesť veľkého workoholika.

Davide Grasso

Menej favorizované meno, ktoré sa však taktiež objavilo v médiách, je Davide Grasso. Tento muž je v súčasnosti výkonným riaditeľom automobilky Maserati. Proti jeho zvoleniu hovoria menšie skúsenosti, automobilku z Modeny totiž vedie len od minulého roka, predtým pracoval pre odevnú spoločnosť Converse (Nike). Naproti tomu jeho taliansky pas je určite výhodou.

Enrico Galliera

Prečo nehľadať nového šéfa Ferrari medzi aktuálnymi najdôležitejšími persónami automobilky? Meno Enrica Gallieru ako možného kandidáta uvádza viacero zdrojov, vrátane amerického Bloombergu. Tento muž má momentálne v Maranelle na starosti predaj automobilov. V jeho prospech hovoria výsledky i skutočnosť, že je dlhé roky zamestnancom automobilky.

Luca Maestri a Jony Ive

Týchto dvoch kandidátov sme prvýkrát spomenuli už pred pár dňami. Obaja sa preslávili ako kľúčové osobnosti spoločnosti Apple. Maestri študoval najprv v rodnom Ríme, potom v Bostone. Pracoval pre General Motors, Nokiu, Xerox a napokon pre Apple, kde sa vypracoval na viceprezidenta a finančného riaditeľa spoločnosti. Ivy sa narodil v Londýne a v americkej spoločnosti mal na starosti dizajn produktov ako iPod, iPhone a ďalšie. S automobilovým priemyslom mnoho skúseností nemá, autá (najmä ich dizajn) však patria k jeho najväčším vášňam.

Samozrejme, toto je len potenciálny „nástrel“ mien a novým bossom automobilky sa môže stať niekto celkom iný. Okrem problémov v pretekárskom tíme bude nový šéf musieť riešiť aj problémy automobilky samotnej. Emisné normy totiž stále viac a viac tlačia automobilový priemysel do hybridizácie a elektromobility, čo Ferrari dlhodobo odmieta. Významným krokom je i uvedenie vôbec prvého SUV v dejinách Ferrari, ktoré by malo prísť na trh v roku 2022.