Veľmajster v snookri O’Sullivan nepovažuje Hamiltonove tituly za veľmi hodnotné | Magazín F1 - F1online.sk

Veľmajster v snookri O’Sullivan nepovažuje Hamiltonove tituly za veľmi hodnotné

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Akú hodnotu majú tituly Lewisa Hamiltona? Vo svete motoršportu obrovskú, no ako na sedemnásobného majstra sveta hľadia v iných športoch? Najúspešnejší snookrista sveta Ronnie O’Sullivan ich za také cenné nepovažuje. Prekáža mu, že Hamilton si svoje úspechy nevybojoval v súťaži, v ktorej by mali všetci rovnaké šance na úspech.

Vo Veľkej Británii sa schyľuje k ďalšej bitke tých najlepších športovcov. BBC cez víkend vyhlási víťaza ankety Športová osobnosť roka 2020, do ktorej je nominovaný aj Lewis Hamilton. Brit totižto vo svete motoršportu dosiahol nevídané; vyrovnal rekord Michaela Schumachera v počte titulov.

V minulosti túto anketu, ktorej prvý ročník bol vyhlásený ešte v roku 1954, vyhral celý rad pretekárov Formuly 1: Stirling Moss, Jackie Stewart, Nigel Mansell (2x), Damon Hill (2x) a v roku 2014 aj Lewis Hamilton.

Do ankety boli tento rok nominovaní aj Stuart Broad (kriket), Hollie Doylová (dostihy), Tyson Fury (box), Jordan Henderson (futbal) a už spomínaný Ronnie O’Sullivan (snooker). O víťazovi sa rozhodne prostredníctvom kontrolovaného telefonického a internetového hlasovania v nedeľu 20. decembra.

Stávkové kancelárie zatiaľ stavajú do roly jasného favorita Lewisa Hamiltona. Ronnie O’Sullivan, ktorý by mal byť podľa kurzov Hamiltonovým najväčším vyzývateľom, úspechy svojho krajana v každom prípade nepovažuje za také cenné ako iných športovcov.

Keď teda dostal otázku, kde v rebríčku najúspešnejších športovcov vidí Lewisa Hamiltona, pilota Mercedesu na najvyšší piedestál určite nepostavil. “Ťažko povedať, kde sa presne nachádza. Najskôr sa musíte pozrieť na to, či majú všetci rovnaké podmienky.”

O’Sullivan nepovažuje tituly z Formuly 1 za zrovna najcennejšie — minimálne nie v aktuálnej hybridnej ére, v ktorej štartové pole Formuly 1 valcujú skôr inžinieri Mercedesu a nie Lewis Hamilton. “Ak má auto, ktoré je o sekundu rýchlejšie ako iné autá, teoreticky všetko, čo musí spraviť, je poraziť Bottasa.” A Fína za veľkého súpera nepovažuje: “On pôsobí dojmom, že je spokojný a s radosťou bude hrať druhé husle.”

“Neznamená to až tak veľa ako povedzme v tenise pri Federerovi, kde každý hrá v rovnakých podmienkach. Alebo Kipchoge, ktorý beží proti všetkým vo férovej súťaži,” zdôraznil šesťnásobný majster sveta v snookri. “Snooker je tiež taký. Napríklad v boxe sa niektorí pästiari vyhýbajú niektorým iným, takže pre nich je ťažšie získať si uznanie, pokiaľ neporazia najlepšieho.”

“Preto musíte vzdať hold ľuďom ako Tyson Fury,” vyzdvihol jedného z nominovaných O’Sullivan. “Viete, že sa neskryjú pred nikým a budú bojovať s hocikým, hocikde a hocikedy. Myslím si, že skutočný šport je taký, kde nikto nemá žiadnu výhodu. Nevyberáte si súpera a nemáte lepšie vybavenie. Pre mňa sú to teda Federer, Nadal, Djoković, Phil Taylor v šípkach, Tiger Woods, Messi, Ronaldo…”

Lewisa Hamiltona zrejme na Nový rok čaká ďalšia pocta, vo Veľkej Británii sa už dlhšie hovorí o tom, že by mal byť povýšený do rytierskeho stavu. Od budúceho roka ho zrejme budeme oslovovať sir Lewis Hamilton.

O’Sullivan pokračoval: “Nemal by som zo svojej kariéry dobrý pocit, ak by som hral na stole, kde by moje diery boli väčšie než tie súperove. Aspoň, že v snookri má každý rovnaké vybavenie a úplne rovnaké podmienky. Nevyberám si súpera ani stôl.”

“Pre Lewisa je fantastické, že získal sedem titulov. Ak ale máte auto, ktoré je rýchlejšie, môžete si dovoliť spraviť pár chýb a stále vám to prejde. Trochu mi to pripomína jazdu so zapálenou cigaretkou a jedným prstom na volante!” vyhlásil na záver.