Brown: Sme tretí, aj keď minuloročný Mercedes bol rýchlejší… | Magazín F1 - F1online.sk

Brown: Sme tretí, aj keď minuloročný Mercedes bol rýchlejší…

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/McLaren

Najväčšie emócie vládli po posledných pretekoch sezóny jednoznačne v McLarene. Britský tím sa vrátil na pozície, ktoré boli ešte pred dvomi rokmi utópiou. McLaren vďaka tretiemu miestu v Pohári konštruktérov, na ktorom bol naposledy ešte v roku 2012 s jazdeckou dvojicou Lewis Hamilton – Jenson Button, získal nielen prestíž, ale aj extra finančné zdroje.

Čím vyššie umiestnenie, tým viac peňazí tím získava. Či už z podielu z príjmov F1, alebo z extra plnení od sponzorov, ktoré bývajú naviazané na celkové umiestnenie v Pohári konštruktérov. Pre britský tím teda bola nedeľa finančne mimoriadne úspešná – k tretiemu miestu pridal oznámenie príchodu nového menšinového investora.

„Tretie miesto je pre nás viac o športovej prestíži. Peniaze sú pekné. Keď ste však na boxovom múre, tak sa na to pozeráte čisto zo športového hľadiska. Až keď si v pondelok sadnete za stôl v kancelárii, začnete uvažovať aj o finančnej stránke,“ povedal výkonný riaditeľ tímu Zak Brown.

McLaren excelentne zvládol posledný víkend. Jeho úspech je cenný aj preto, že v podstate v žiadnej fáze sezóny, možno s výnimkou pretekov v Monze, nemal tretie najrýchlejšie auto. Dokázal však vyťažiť čo najviac z naskytnutých príležitostí a jeho jazdci len dvakrát v sezóne nedokončili preteky pre mechanické poruchy. „Tím odviedol neuveriteľnú prácu. Počas posledného víkendu sme priniesli nového investora a potom sme si zaistili tretie miesto v šampionáte. Mali sme veľmi dobré auto, no minuloročný Mercedes bol určite rýchlejší,“ rypol si Zak Brown do Racing Pointu.

Ak by však preteky v Abú Zabí dopadli zle, mohol McLaren skončiť povedzme aj piaty, čo by bolo o priečku horšie než v roku 2019. Namiesto toho prišla veľká radosť a pomyselný návrat McLarenu do top3. „Bolo to neskutočne tesné. Rovnako ako tretí sme mohli skončiť piati, a potom by sme viedli úplne inú konverzáciu. V náš prospech rozhodlo aj to, že sme mali dvoch vyrovnaných jazdcov. Obaja nás ťahali dopredu.“

Ako Zak Brown spomínal, výkonnostne však jeho tím ešte v top3 ani blízko k Mercedesu či Red Bullu nie je. V novej sezóne síce bude McLaren jazdiť s motormi Mercedes, z dôvodu vývojových obmedzení to však môže mať ťažké. Je otázne, ako bude šasi stavané na Renault fungovať po nutných úpravách s motorom Mercedes. „Rok 2021 bude ťažší. Preto musíme zostať na zemi. Očakávame, že Ferrari sa budúci rok vráti silnejšie. Budú mať Carlosa a Charlesa Leclerca, čiže dvoch skvelých jazdcov. Predpokladáme, že budú tam, kde sme ich očakávali aj v tomto roku. Bude to poriadne náročné,“ vyhlásil Američan na čele britského tímu.

„Máme však všetko, čo potrebujeme, zvlášť po príchode nového investora. Andreas Seidl odvádza neskutočne dobrú prácu. Myslím si, že sme len začali, no zároveň si myslím, že to v silnej konkurencii bude ešte ťažšie,“ uzavrel Zak Brown.