logo F1online.skF1online.sk

Binotto spochybnil Hamiltonove schopnosti: Nevieme, či je stále rovnako rýchly

Lewis Hamilton
© Cobalt-Image/Ferrari
Matúš Pavlík
Matúš Pavlíkvčera 13:04

Mattia Binotto sa ujal úlohy šéfa Ferrari pred sezónou 2019 a z funkcie odišiel v decembri 2022. Dá sa teda povedať, že stajni šéfoval celé štyri sezóny a toto obdobie nie je v dejinách tradičného tímu považované za vydarené. Nahradil ho Frédéric Vasseur, ktorého doposiaľ najväčším počinom je podpis zmluvy s Lewisom Hamiltonom. Jeho predchodca sa vrátil do F1 ako šéf tímu Sauber a dáva jasne najavo, že on by to neurobil.

Najväčším rozhodnutím Binotta ako šéfa Ferrari po personálnej stránke bol rozchod so Sebastianom Vettelom. Počas lockdownu na jar 2020 uzavrel dohodu s Carlosom Sainzom a poslal preč štvornásobného majstra sveta. Niečo podobné urobil aj v Sauberi, keď stavil na perspektívneho Gabriela Bortoleta.

Ferrari nie je tím, ktorý by dával prednosť mladým a neskúseným jazdcom. Pod vedením Binotta však vymenil štvornásobného majstra sveta za jazdca s jediným pódiom na konte. „Priniesol do tímu veľké nadšenie, vášeň a obrovské skúsenosti, ale to nevyhnutne nestačí,“ vyhlásil Binotto o Hamiltonovi v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera. „Nevieme, či je Lewis stále rovnako rýchly. Skúsenosť vo Ferrari nám to však pomôže pochopiť. Ak je jazdec silný, dokáže sa prispôsobiť.“

„V týchto úvodných niekoľkých pretekoch zistíme, aké je interné rozloženie síl v porovnaní s Charlesom, a aký dopad to bude mať na Charlesa. Sú to všetko otázniky, ktoré nebudem rozoberať,“ dodal Binotto.

Ten bude už navždy pamätníkom zlatej éry Ferrari. V období nadvlády Michaela Schumachera nezohrával práve skromnú rolu a patril k dôležitým ľuďom v inžinierskom tíme sedemnásobného majstra sveta. Je zaujímavé, že mnohí z týchto ľudí vytrvali v F1 a dodnes zastávajú popredné posty.

Binotto šéfuje Sauberu, Andrea Stella vedie McLaren, Stefano Domenicali šéfuje celej F1 atď. „Je to nekonečný zoznam ľudí, ktorí sa tam formovali a dnes zastávajú vysoké posty. Patrím k nim aj ja a som veľmi vďačný za takú školu. Mal som veľké šťastie, že som bol súčasťou toho tímu – Todt, Montezemolo a Michael, ktorý nebol len jazdec, ale tiež líder tímu. Bola to odlišná a menej komplexná éra Formuly 1, ale naučili sme sa veľa o mentalite a celkovom prístupe,“ povedal Binotto.

Ten tiež dostal otázku ohľadne Maxa Verstappena. Pilot Red Bullu je naďalej centrom pozornosti celej Formuly 1. Aj on bol v posledných rokoch porovnávaný k Michaelovi Schumacherovi a pre svoju ochotu urobiť čokoľvek pre víťazstvo sa k nemu prirovnal aj sám Max. Binotto však zostal opatrný, keďže s holandským pretekárom nikdy nepracoval.

„Max má obrovský talent rovnako ako Michael. Ťažko sa mi však hodnotí jeho vzťah s tímom, keďže som s ním nikdy nepracoval. V Michaelovom prípade bola práve tímová práca jeho kľúčová prednosť,“ skonštatoval šéf Sauberu.

Súvisiace články

Diskusia