Podľa Binotta bude Leclerc pre Ferrari lídrom ako kedysi Schumacher | Magazín F1 - F1online.sk

Podľa Binotta bude Leclerc pre Ferrari lídrom ako kedysi Schumacher

fotka k článku undefined
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Ferrari nezažíva zrovna najlepšie časy, no v továrni už pracujú na tom, aby si opäť pripomenuli, ako chutia víťazstvá. Mattia Binotto aktuálne obdobie zvykne prirovnávať k deväťdesiatym rokom, kedy sa v Maranelle mal skončiť dlhý pôst. Ukončil ho príchod Jeana Todta, Michaela Schumachera, Rossa Brawna a Roryho Byrna. Binotto verí, že z Leclerca bude v tomto kontexte novodobý Schumacher.

Mattia Binotto, súčasný šéf Ferrari, vidí veľa paralel medzi deväťdesiatymi rokmi a časmi, ktoré práve Scuderia zažíva. Viac už o nich povedal v novej časti podcastu Beyond the Grid.

“Často to porovnávam. Myslím si, že sú tu isté podobnosti, nepochybujem o tom,” začal Binotto. “Prvá vec je, že Ferrari v tom čase, teda medzi rokmi 1995 a 2000, veľa investovalo.”

“Investovali sme a dnes stále investujeme. Investujeme do technológií, ale investujeme aj do ľudí. Zamestnávame mladých ľudí a mladých inžinierov. V posledných rokoch sme zamestnali veľa mladých inžinierov, ktorí teraz začínajú predstavovať naše jadro,” pokračuje švajčiarsky inžinier narážajúc na veľkú personálnu rekonštrukciu Ferrari.

Tá zasiahla aj kokpity. Stará generácia, teda Räikkönen s Vettelom, sú preč a nahradia ich Charles Leclerc a Carlos Sainz. Práve do Leclerca vkladá Binotto veľké nádeje podobne, ako vtedy vedenie verilo Schumacherovi.

“Mali sme aj lídra medzi jazdcami, ním bol Michael,” vrátil sa o vyše dvadsať rokov späť šéf Ferrari, ktorý v tíme začínal na motorovom oddelení v roku 1995 a všetko tak zažil na vlastnej koži. “Myslím si, že dnes tu máme Charlesa.”

Rozdiel v množstve skúseností, ktoré mal vtedy už dvojnásobný šampión Michael Schumacher a koľko ich má dnes Charles Leclerc, sú neprehliadnuteľné a Binotto si pred tým nezakrýva oči.

“Nie je síce taký skúsený, aký bol Michael, pretože nie je majster sveta, čo Michael v tom čase bol. Avšak, myslím si, že na trati máme jasného lídra. Podľa mňa je to dôležité. Je tu istá oddanosť celej tejto spoločnosti a snaha pokúsiť sa do budúcna o príchod ďalšieho víťazného cyklu.”

“Obaja sú veľmi talentovaní,” ďalej porovnáva Schumachera a Leclerca Binotto. “Charles je rýchly, vie predbiehať a má fantastickú schopnosť udržať si svoju pozíciu. Myslím si, že víťazstvá sú preňho jednoznačným cieľom. Druhé miesto ho neteší rovnako, ako netešilo Michaela.”

“Charles je však oveľa mladší než Michael v tom čase. Potrebuje ešte dorásť do roly tímového lídra. Budúce úspechy Ferrari budú závisieť od toho, ako sa na tejto ceste bude správať — ako líder. Myslím si, že Michael vtedy už lídrom bol, ale z Charlesa líder rastie, a rastie dobre,” vyhlásil na záver.