Steiner obhajuje angažovanie Mazepina: Aj Lauda začínal ako platiaci jazdec | Magazín F1 - F1online.sk

Steiner obhajuje angažovanie Mazepina: Aj Lauda začínal ako platiaci jazdec

fotka k článku undefined
zdroj: Haas

Angažovanie Nikitu Mazepina tímom Haas prekvapilo málokoho. Nie je však žiadnym tajomstvom, že hlavným dôvodom pre jeho podpísanie, bola štedrá finančná injekcia od jeho otca, Dmitrija Mazepina. Ten má na účte viac peňazí, než Lawrence Stroll a Michael Latifi dokopy. Dokonca ani v Haase neskrývajú, že Nikitovi do kokpitu pomohli otcove peniaze, no jedným dychom pripomínajú i Mazepinove výsledky.

Najčastejším argumentom početnej skupiny odporcov je fakt, že Nikita v kariére nezískal jediný juniorský titul. V roku 2017 v európskej Formule 3 nijak neoslnil, skončil desiaty a porazili ho i dvaja tímoví kolegovia. O rok neskôr sa posunul GP3, kde prehral boj o titul s tímovým kolegom Anthoinom Hubertom.

Vlani začal pretekať vo Formule 2, tam pokračoval vo farbách veľmi silného tímu ART. Je známe, že sedačka v tejto stajni patrí na rošte medzi tie úplne najdrahšie. Aj napriek tomu skončil Mazepin vo svojej nováčikovskej sezóne až osemnásty, kým jeho tímový kolega Nyck de Vries vybojoval titul.

V tomto roku sa však Nikitovi podaril s tímom Hitech skvelý comeback, ktorý mu dodal kredibilitu i dostatok bodov na zisk superlicencie. Vzhľadom na vyššie uvedené však musia v Haase intenzívne vysvetľovať, prečo nedali prednosť napríklad Sergiovi Pérezovi či inému mladíkovi s lepšou juniorskou kariérou.

„Existuje mnoho jazdcov, ktorí sa do Formuly 1 dostali vďaka finančnej podpore,“ povedal boss Haasu Günther Steiner. „Vo Formule 1 je množstvo dobrých pilotov, ktorí vo svojich začiatkoch priviedli do tímu aj sponzora. Prvého, ktorého možno spomenúť, je Checo Pérez. Keď prišiel do F1 bolo to samé: ‚to je ten platiaci jazdec‘. Pozrite sa naňho teraz, je to skvelý pilot, ktorý získava pódiá.”

„George Russell je podľa mňa jeden z najlepších, no bez pomoci Mercedesu by sa nikam nedostal. Je ich naozaj veľa, takisto Lance Stroll, ktorý už bol tiež na pódiu. Ak podávajú vo Formule 2 dobré výkony a majú sponzora, predstavujú perfektné riešenie.“

Steiner si dokonca spomenul aj na svojho starého známeho a jednu z najväčších legiend tohto športu, Nikiho Laudu, s ktorým kedysi pracoval v tíme Jaguar. Jeho príbeh je vďaka filmu Rush dobre známy. Aj trojnásobný šampión začínal v 70. rokoch vo Formule 1 ako „platič“. Najprv si kúpil sedačku v tíme March, potom v BRM.

„Keď som sa s Nikim pred rokmi rozprával, povedal mi: ‚Do Formuly 1 som sa dostal vďaka banke, ktorá ma zasponzorovala, tak som mohol ísť a kúpiť si miesto‘. Myslím, že sa jednalo o tím BRM. Napokon sa z neho stal trojnásobný majster sveta,“ spomína Steiner.

Mazepin navyše nepodáva v tejto sezóne Formuly 2 vôbec zlé výkony, hoci jeho nováčikovská sezóna bola katastrofická. V tomto roku však okupuje celkové tretie miesto, za Mickom Schumacherom a Callumom Ilottom.

„Je to o tom, ako sa na to pozeráte. Môžete sa na to pozerať z pozitívneho i negatívneho uhla pohľadu. Ak je niekto dobrý, no zároveň má finančnú podporu, má pochopiteľne lepšiu šancu, než jazdec podobných kvalít, no bez podpory,“ vysvetlil Steiner.

„Prečo by ste si mali vybrať toho bez podpory? Myslím si, že pokým niekto podáva v F2 kvalitné výkony – a Nikita také podáva, momentálne je tretí – nemôžem o ňom pochybovať. Sledujem ho celú sezónu, síce mal náročný štart, nebyť toho, bojoval by o titul. Výsledky zakaždým hovoria za seba,“ dodal Steiner.

Na záver ešte pripomíname, že Mazepin stále figuruje v boji o titul, hoci jeho šance sú už len teoretické. Posledný súťažný víkend bude ešte v hre 48 bodov, ruský mladík momentálne stráca na vedúceho Schumachera 43.