Hamilton kritizuje Pirelli: Dva roky vývoja a oni cúvajú | Magazín F1 - F1online.sk

Hamilton kritizuje Pirelli: Dva roky vývoja a oni cúvajú

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Po mesiacoch pneumatikového vývoja Pirelli prinieslo do Bahrajnu finálny produkt. Počas dvoch piatkových tréningov si mal každý z pilotov vyskúšať, ako sa mu pozdávajú budúcoročné gumy. Zdá sa, že veľa chvály na ich adresu nepadne. Medzi prvými sa ostro vyjadril Lewis Hamilton.

Po problémoch s gumami vo Veľkej Británii sa Pirelli rozhodlo, že bude pokračovať s vývojom odolnejších pneumatík pre budúcu sezónu. Očakávalo sa totiž, že v roku 2021 budú autá generovať ešte viac prítlaku, čo by mohlo narobiť paseku.

Ako to však niekedy chodí, pravá ruka nevedela, čo robí ľavá. Kým teda Pirelli vyvíjalo nové pneumatiky, FIA pracovala na vlastnom riešení tohto problému. Pravidlá upravila tak, aby budúcoročné autá neboli k pneumatikám také nešetrné. Zacielila sa hlavne na podlahu, ktorá nebude generovať toľko prítlaku.

Nakoniec máme nové pravidlá a spolu s nimi i nové gumy. Podľa Hamiltonových vyjadrení je to možno aj dobre. Keby bolo na ňom, nové pneumatiky by totiž odmietol. Jeho rozčarovanie bolo vidieť hneď potom, čo bol požiadaný o hodnotenie nových gúm.

Po desaťsekundovej pauze a tuhom premýšľaní, ako to podať, Hamilton nakoniec spustil: “Máme tu tím Pirelli. Mám veľký rešpekt voči týmto chlapcom, ktorí nám sem nosia pneumatiky, udržujú nás v bezpečí a odvádzajú skvelú prácu.”

“Žiaľ, posledné dva roky sme mali rovnaké gumy. Na konci roka 2019 priniesli novú zmes, čo obyčajne robievajú, a bola o dosť horšia,” spomína na minuloročné posezónne testy pilot Mercedesu. “Potom teda povedali, že si ponecháme gumy z minulého roka.”

“Mali teda dva roky na to, aby vyvinuli lepšie pneumatiky. Nakoniec prišli s týmto. Sú o tri kilogramy ťažšie a o sekundu na kolo horšie. Viem, že z pohľadu fanúšikov nevidieť rozdiel, ale z jazdeckého pohľadu je to iné. Pracujeme tu so značkami a partnermi, ktorí sú priekopníkmi v technológii, posúvajú ju vpred. Ak však po dvoch rokoch vývoja cúvate, tak neviem, čo sa to deje,” krútil hlavou Hamilton.

Verdikt je jasný. Brit by radšej nové gumy nenasadzoval. “Určite z nich nemám dobrý pocit, čo mi robí starosti. Radšej by som zostal pri týchto gumách. Ak je to všetko, na čo majú, čo zjavne je, tak radšej zostaňme pri týchto pneumatikách.”

Lewis Hamilton už vo februári tlačil na to, že Pirelli by malo pre rok 2021 pripraviť lepšie pneumatiky. Vlani sa dokonca zúčastnil stretnutia v Paríži, na ktorom sa preberali ciele pre dodávateľa pneumatík pre rok 2022.

“Pri tom prechádzajúcom stanovovaní cieľov sme ako jazdci neboli. Nevyslyšali ani jedno slovo, ktoré sme v uplynulých rokoch povedali. Vymenili sme si kopu emailov, nech im pomôžeme, no stále sa to nezlepšuje. Nemyslím si, že by sme toho my vedeli spraviť viac. Neviem, či toto je technologický limit alebo len ich limit,” pokračoval rodák zo Stevenage.

Hlasy, že pneumatiková vojna nebola úplne na škodu, keďže nútila výrobcov prinášať lepšie produkty, nie sú v posledných rokoch výnimočné. A zrejme by sa k tomuto názoru priklonil aj Lewis Hamilton, ktorý sa obáva, že očakávaný ročník 2022 a veľké zlepšenie pretekania potopia pneumatiky.

“Prechádzame na väčšie ráfiky. Počul som, že na tých pneumatikách stratíme grip. Ja si práveže myslím, že vo Formule 1 potrebujeme menej prítlaku a viac mechanického gripu — veľa ho pochádza od pneumatík. Nezdá sa však, že by sme mali ísť týmto smerom. Myslím si, že by sme sa, prirodzene, nemali chcieť vrátiť dozadu, takže nás čaká ďalšia práca,” doplnil.