Hamilton o problémoch s ľudskými právami: Musíme im čeliť, nemôžeme ich ignorovať | Magazín F1 - F1online.sk

Hamilton o problémoch s ľudskými právami: Musíme im čeliť, nemôžeme ich ignorovať

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes AMG F1

Formula 1 pred niekoľkými dňami potvrdila novú veľkú cenu v Saudskej Arábii, ktorá sa uskutoční už v budúcom roku. V súvislosti s týmto krokom sa objavilo viacero hlasov upozorňujúcich na tragickú situáciu týkajúcu sa ľudských práv v tejto krajine.

Avšak Saudská Arábia nie je jediná, pretože ideálne to nie je ani v Azerbajdžane, Číne, Rusku, Turecku (v abecednom poradí) a možno ani v niekoľkých ďalších krajinách.

Najväčším hlásateľom boja za tieto hodnoty je Lewis Hamilton, ibaže v tejto súvislosti bol zatiaľ akosi ticho. Keď však v nedeľu získal už svoj siedmy majstrovský titul, dostal aj otázku týkajúcu sa tejto témy.

„Ja sám sa cítim fyzicky úžasne a rovnako aj psychicky,“ povedal na tlačovej konferencii. „V tomto roku je to pre mnohých ľudí absolútne najťažší rok, možno aj pre milióny ľudí. Viem, že tu u nás na veľkom pódiu veci vyzerajú vždy skvelo, ale ani pre nás to nie je o nič iné, ako pre bežných ľudí. Takisto sme museli zvládať výzvy, o ktorých som nevedel, že prídu.“

Hamilton často lobuje za diverzitu a udržateľnosť, pričom práve týmto oblastiam venoval ďalšie slová. „V tomto smere nás čaká obrovské množstvo práce. Problémom s ľudskými právami v krajinách, do ktorých cestujeme, musíme čeliť a nemôžeme ich ignorovať. Musíme sa zamýšľať nad tým, ako by sme daným krajinám mohli pomôcť so zmenou. A nie o desať či dvadsať rokov, ale hneď teraz.“

„Formule 1 s tým chcem pomôcť. A pomôcť s tým chcem aj Mercedesu. Okrem toho mi ide aj o to, aby sme ako šport boli udržateľnejší. Musíme byť udržateľnejší. Aj ja chcem byť toho súčasťou, prípadne súčasťou aspoň úvodnej fázy toho všetkého,“ skonštatoval sedemnásobný majster sveta.

Práve túto skutočnosť a vyrovnanie legendárneho Michaela Schumachera môže Hamilton vhodne využiť. Jeho hlas bude ešte silnejší. „Keď som bol malý a sledoval som jeho preteky, tak som sníval o niečom veľkom, ale toto je ešte omnoho viac, ako tie sny.“

„Podľa mňa je pre deti tohto sveta dôležité vidieť to. Chcem im odkázať, aby nepočúvali nikoho, kto im povie, že niečo nemôžu dosiahnuť. Snívajte o nemožných veciach a premeňte ich na možné. Musíte na tom makať a musíte sa o to usilovať. Nikdy sa nesmiete vzdať a nikdy o sebe nemôžete zapochybovať,“ dodal Lewis Hamilton.