Norris dostal k narodeninám školu šmyku, McLaren vidí príležitosť | Magazín F1 - F1online.sk

Norris dostal k narodeninám školu šmyku, McLaren vidí príležitosť

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/McLaren

Aj pre McLaren to bol zvláštny turecký piatok. Obaja jazdci komentovali nízky grip na novom asfalte a v tíme sú presvedčení, že v Turecku budú úspešní tí, ktorí najlepšie pochopia miestne špecifické podmienky.

Lando Norris v piatok oslávil 21. narodeniny, ku ktorým mu ráno gratuloval celý tím. Po tom ako Norris dostal tortu s fotografiami seba s Carlosom Sainzom, sa mladý Brit vybral na trať. Počas piatka odjazdil 60 kôl. V oboch tréningoch sa umiestnil v top10 – v FP1 bol siedmy, v FP2 desiaty.

Na mediálnom termíne pochopiteľne najviac komentoval preasfaltovanú trať a nízku úroveň gripu. „Zábavný deň. K narodeninám som dnes dostal školu šmyku. Prvýkrát v živote som absolvoval lekciu školy šmyku. Bolo to pekné, no v aute Formuly 1 náročné, keďže musíte pracovať s veľkou rýchlosťou, prítlakom a často vás to v zákrutách hádže,“ trefne komentoval Lando Norris piatok v Istanbule.

„Je zábavné tlačiť auto až na limit, ale na tejto trati je to zatiaľ skôr o teplotách pneumatík. Musíme prísť na to, čo bude najlepší plán na sobotu. Čaká nás zaujímavý víkend. Myslím si, že na našom aute sú veci, ktoré môžeme ešte pred sobotou vylepšiť,“ pokračoval mladý Brit. Ak si pamätáte na Portimao, tak jazdci v kvalifikácii na mäkkej sade nezajazdili najlepšie časy v prvom ostrom pokuse, ale často až v druhom či treťom. Aj teraz môžeme očakávať niečo podobné. „Všetci nad tým budú rozmýšľať. Uvidíme, či bude lepšie dať ostré kolo na sade pneumatík, alebo si ponechať jednu sadu a postupne budovať teplotu pneumatík. V tom prípade je dôležité, aby nám v pneumatikách ešte niečo zostalo.“  

Piatkové časy, zvlášť v prípade Istanbulu, nie sú veľmi reprezentatívne, no môžu čo-to naznačiť. „Ferrari vyzerajú byť oveľa rýchlejšie než my, a AlphaTauri sú taktiež trochu pred nami. Ak sa zlepšíme, môžeme sa pobiť s AlphaTauri,“ uzavrel Lando Norris.

Carlos Sainz počas týždňa hovoril, aké bude dôležité vyťažiť z každej časti víkendu maximum. Jeho ambície sa narušili už v prvom tréningu, v ktorom musel odstaviť auto mimo trate. V jeho pohonnej jednotke sa objavil elektrický problém. McLaren sa vyjadril, že to nie je nič vážne. V motore vymenil niekoľko elektrických súčiastok, avšak bez penalizácie.

Španiel v piatok odjazdil 52 kôl, v FP1 bol devätnásty a v FP2 štrnásty. „Boli to najčudnejšie piatkové tréningy, aké som v živote zažil. Očakávali sme časy niekde na úrovni 1 minúta a 22/23 sekúnd, no ráno sme jazdili v časoch 1 minúta a 45 sekúnd. Takže si viete predstaviť, aké náročné to na trati bolo. Na druhej strane, táto trať predstavuje dobrú výzvu pre nás jazdcov, ktorej sa rád chopím,“ vyhlásil Carlos Sainz.

Takmer presne pred rokom získal Sainz svoje premiérové pódium v Brazílii, pričom počas toho víkendu mu tiež „odišiel“ motor, avšak v kvalifikácii. A to kompletne, takže bola potrebná jeho výmena. Teraz to zatiaľ na prekročenie povolených komponentov nevyzerá. „Nebolo dobré stratiť ráno toľko kôl. Musíme sa na to pozrieť a mať istotu, že podobná porucha sa nezopakuje. V druhom tréningu som stratené kolá sčasti dohnal a som pripravený na sobotu,“ vyhlásil španielsky pretekár, ktorý si aj na „klzisku“ užil trať v Istanbule. „Aj na tomto klzkom povrchu som prešiel ôsmu zákrutu na plný plyn, čo len dokazuje, aké úžasne rýchle by tu tieto autá boli nebyť problémov, ktoré nám spôsobuje nový asfalt. Pridáva to však vzrušenie do ďalšieho priebehu víkendu. Uvidíme, kto sa s týmito podmienkami správne vyrovná. Očakávam, že trať sa predsa len zlepší.“

Štyri preteky pred koncom sezóny potrebujú „papájoví“ nutne bodovať, aby sa udržali v bitke o tretie miesto v Pohári konštruktérov. „Tieto podmienky sme neočakávali. Povrch trate ponúkol veľmi nízky grip a pneumatikám dlho trvalo, kým začali fungovať. Pre každého je to však rovnaké, a zdá sa, že všetci majú podobné problémy. Vnímame to ako príležitosť – ten tím, ktorý sa na tieto podmienky adaptuje najlepšie, získa výhodu. Navyše, očakávame nestále počasie, najmä v sobotu. Pokúsime sa z toho vyťažiť čo najviac,“ povedal pretekový riaditeľ Andrea Stella.