Mercedes musel Hamiltona presviedčať, aby opustil McLaren: Chvíľu im to zabralo | Magazín F1 - F1online.sk

Mercedes musel Hamiltona presviedčať, aby opustil McLaren: Chvíľu im to zabralo

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Mercedes pomohol spraviť z Lewisa Hamiltona rekordmana Formuly 1. Stalo sa tak po skvele načasovanom prestupe britského pretekára z McLarenu, keď už po jednej sezóne začal zbierať víťazstvá a tituly ako na bežiacom páse. Hamilton však v Turecku priznal, že spočiatku sa na nápad zmeniť pôsobisko pozeral skepticky.

Z Lewisa Hamiltona môže byť už tento víkend sedemnásobný majster sveta. Postačí mu, ak na Valtteriho Bottasa v Turecku nestratí viac ako sedem bodov. Bottas potrebuje vyhrať a získať aj najrýchlejšie kolo pretekov, ak chce ešte živiť pochudnuté matematické šance na zisk titulu bez ohľadu na to, aký výsledok zajazdí jeho súper.

Kto by bol v roku 2012 povedal, že v priebehu pár rokov sa bude tešiť z ďalších šiestich titulov? Nečakal to ani Hamilton, keď ho začal Mercedes v priebehu sezóny 2012 presviedčať, aby opustil tím, v ktorom získal svoj prvý titul.

Všetko sa naoko zlomilo po jeho vypadnutí z čela VC Singapuru. Dovtedy mal stále pomerne veľké šance na zisk druhého titulu, veď pred štartom pretekov mal o dva body viac ako konečný majster Sebastian Vettel. Jeho prevodovka však darovala víťazstvo Sebastianovi Vettelovi, ktorý sa začal doťahovať na lídra Fernanda Alonsa. Naňho už Hamiltonovi chýbalo rovných 50 bodov.

Hamilton prezradil, že Singapur nebol tým rozhodujúcim momentom. “Niki (Lauda) ma nepresvedčil v Singapure,” vysvetlil dnes na tlačovke Lewis Hamilton. “Hovoril som s Nikim, keď som bol doma v Monaku. On sa bavil so mnou a ja s ním. Som si celkom istý, že práve on bol tým prvým človekom od nich, s ktorým som sa bavil. Povedal mi, aby som prišiel k nim do tímu. Spočiatku som o tom nebol veľmi presvedčený.”

“Myslím si, že tá fáza úspešného presviedčania, ktorá ma prinútila, aby som sa na to lepšie pozrel, nastala, keď Ross (Brawn) prišiel k mojej mame domov,” pokračoval rozpamätávajúc sa na kľúčový moment svojej kariéry. “Dali sme si čaj a ukázal mi, aké má jeho tím plány.”

“Bol to skutočný a do hĺbky rozobratý pohľad na to, čo ich tím plánoval a aké zmeny sa snažil spraviť. Toto bol ten skutočný bod zlomu,” prezradil Hamilton. Akú úlohu teda zohral víkend v Singapure? “Ja a Niki — teda viac to bolo o ňom —, sme si uvedomili, že máme toho veľa spoločného. Myslím si, že vtedy sa začalo naše priateľstvo, pretože si spomínam, ako mi povedal — veľmi sa mi podobáš. Myslím, že si uvedomil, že máme toho oveľa viac spoločného, než si predtým myslel. Predtým sme sa totižto veľmi nezhovárali, všetko bolo založené na predpokladoch a na tom, čo sa písalo v novinách.”

Ak by mu Brawn na stretnutí v kuchyni povedal, že v nasledujúcich rokoch bude drviť konkurenciu a súperom mu bude prakticky len jeho tímový kolega, zrejme by nezaváhal. V tom čase však takú záruku nemal.

Ale uveril. “Mohol som o tom len snívať. Presahovalo to moje najbujnejšie sny, že by som sa niekedy dostal na sedem titulov. Sníval som o tom, že by som zopakoval to, čo sa podarilo Ayrtonovi. Už získať jeden titul bolo skvelé, ten druhý bolo ťažké. Roky som strávil tým, že som sa snažil pomôcť tímu vyhrať titul.”

“Nuž a potom som musel prijať dôležité rozhodnutie, či zostanem a budem sa tam terigať, alebo odídem a skúsim niečo dobrodružnejšie. Rozhodol som sa tomu uveriť, a potom sme začali zbierať jedno víťazstvo za druhým. Zakaždým sa snažím si uvedomiť, aké to bolo požehnanie. Treba byť vďačný za to, čo máte, nie čo by ste mohli mať. A to ja aj robím.”

“Prirodzene, že som vedel, že som sa rozhodol správne, keď som sa tak rozhodol. Vedel som, že je to dobré. Či som ale tušil, že získam šesť titulov? To nie,” uznáva Hamilton. “Myslím si, že je to dôkazom toho, že treba veriť. Treba robiť to, o čom si myslíte, že je pre vás správne, nie čo vám ľudia hovoria. Spravte si domáce úlohy, vyvážte klady a zápory a potom choďte do toho, nech už to dopadne dobre alebo zle.”