Bude z Hamiltona rytier? Podľa Coultharda je načase | Magazín F1 - F1online.sk

Bude z Hamiltona rytier? Podľa Coultharda je načase

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Mercedes-AMG F1

Otázka, či bude Lewis Hamilton povýšený do rytierskeho stavu, sa v britských médiách pravidelne objavuje už od doby, keď sa po zisku štvrtého titulu stal najúspešnejším Britom vo Formule 1. Teraz, po prekonaní rekordu Michaela Schumachera v počte víťazstiev, je táto otázka opäť aktuálna. Najnovšie svojho krajana podporil aj David Coulthard.

V rozhovore pre BBC David Coulthard ozrejmil rozsah Hamiltonových úspechov. V tejto súvislosti uviedol, že čoskoro sedemnásobný majster sveta si nepochybne zaslúži oslovenie sir. Aktuálneho prezidenta Klubu britských pretekárskych jazdcov prekvapuje, že aj po toľkých úspechoch, keď je Hamilton v súčasnosti najznámejšou tvárou Británie a jediným aktívnym šampiónom Formuly 1, sa tak doteraz nestalo.

Počiatok rytierskeho oslovenia sir siaha až do roku 1297, keď bol kráľ Eduard I takmer zvrhnutý povstalcami. Šesťtisíc rytierov, ktorí mu pomohli udržať si trón, dostalo titul sir a vytvorilo najnižšiu úroveň šľachty, ktorej podporu kráľ zúfalo potreboval vo vojne proti Francúzsku. Táto tradícia pretrvala až dodnes. Situácia s vytváraním zoznamu ocenených Radom Britského impéria sa však odvtedy trochu zmenila. Od roku 1937 má túto záležitosť na starosti sekretariát pre vyznamenania a menovania, ktorý predkladá návrhy špeciálnemu výboru vlády, ktorý má osem podvýborov. Tie odobrujú nominácie z rôznych oblastí verejného života.

Konečné slovo má však britský premiér. Stačí teda málo – zalobovať u niektorého z členov vlády, najlepšie u jej predsedu. Teoreticky by mohol Lewis Hamilton nominovať aj sám seba (sú známe aj prípady ľudí, ktorým sa to podarilo). Na nomináciu totiž stačí vyplniť formulár, ktorý je na internetovej stránke úradu britskej vlády a ten potom zaslať na sekretariát pre vyznamenania a menovania. Jedinou podmienkou je, aby bol preukázaný významný prínos nominovaného pre spoločnosť, dobré meno Veľkej Británie, poprípade dlhodobá práca pre charitu.

Na priamu otázku BBC, či si Hamilton zaslúži byť pasovaný za rytiera, Coulthard, sám nositeľ ocenenia MBE, bez zaváhania odpovedal, že aktuálny líder šampionátu si to vzhľadom na úroveň jeho úspechov absolútne zaslúži. „Nerozumiem tomu, vo svojej kariére vyhral toľko titulov a je globálnym vyslancom pre Britániu,“ uviedol škótsky jazdec. „Mohli sme vidieť Lewisa, ktorý vždy a všade, keď mal príležitosť, hrdo držal britskú vlajku nad hlavou. Takže sa pýtam, pozná niekto dôvod, kvôli ktorému by sa podľa súčasných pravidiel nemohol stať rytierom?

Rovnakú myšlienku zdieľa aj veľa jeho krajanov. Navyše, ak sa už toľko hovorí o jeho angažovaní sa v otázkach boja proti rasizmu, predstavitelia monarchie by teraz podľa Coultharda mali zvážiť jeho povýšenie: „Myslím si, že by si to zaslúžil viac ako niektorí z ocenených,“ uzavrel trinásťnásobný víťaz veľkých cien.

Lewis Hamilton bol už, podobne ako väčšina britských šampiónov F1, ocenený Radom Britského impéria. Stalo sa tak po jeho prvom majstrovskom titule v marci 2009. Podobne ako mnoho ostatných jazdcov získal len jeho najnižšiu triedu (MBE). Výnimkami medzi britskými šampiónmi F1 sú len Mike Hawthorn, ktorý zomrel pri automobilovej nehode skôr, ako stihol byť ocenený, a James Hunt. Všeobecne sa má zato, že známy búrlivák pohŕdajúci autoritami toto ocenenie odmietol. Ešte pred uverejnením listiny vyznamenaných totiž všetci kandidáti dostanú list s otázkou, či budú akceptovať ocenenie. Ktokoľvek ho môže odmietnuť bez udania dôvodu a bez zbytočnej publicity, pretože úrad vlády tieto mená nezverejňuje.

Právo byť oslovovaný titulom sir má len držiteľ dvoch najvyšších z celkových piatich tried Radu Britského impéria. Do rytierskeho stavu boli zo všetkých britských jazdcov povýšení len dvaja: trojnásobný britský šampión Jackie Stewart v roku 2001 a Stirling Moss, ktorý dokonca žiaden titul nezískal, o rok skôr.

Už po zisku tretieho titulu Lewis Hamilton povedal, že by bol neuveriteľne poctený, ak by bol kráľovnou pasovaný za rytiera: „Snažil som sa reprezentovať Anglicko najlepšie, ako som vedel. Kráľovná mi chýbala už od chvíle, keď ma prvýkrát pozvala na večeru do Buckinghamského paláca. Vždy som sa tam chcel vrátiť, bola to pre mňa azda najväčšia pocta.“ Večera je súčasťou oficiálnej ceremónie v kráľovskej rezidencii, kde insígnie udeľuje kráľovná, poprípade princ Charles, princ William, alebo princezná Anna.

Ak nahliadnete do niektorých časopisov vychádzajúcich vo Veľkej Británii, veľmi skoro nadobudnete pocit, že Formula 1 je medzi britskými motoristickými novinármi považovaná takmer za národný šport, kde sú jazdci ostatných národností len do počtu. Jednoducho čo nie je britské, nie je dosť dobré. Skutočnosť je však taká, že F1 nepatrí na ostrovoch ani do pätice najobľúbenejších športov, čo je asi aj hlavným dôvodom, prečo úradujúci šampión ešte nebol povýšený do rytierskeho stavu. Mohlo by sa zdať, že je na to ešte príliš mladý, ale napríklad Mo Farah, olympijský víťaz v behu, získal titul sir v 33 rokoch a tenista Andy Murray mal dokonca ešte o štyri roky menej.

Rad Britského impéria sa udeľuje dvakrát ročne: na Nový rok a v rámci osláv narodenín kráľovnej Alžbety II. v polovici júna. Zdá sa, že Lewis Hamilton, ktorý je už teraz mnohými považovaný za jednu z legiend Formuly 1, všetky kritériá na jeho zisk spĺňa. Siedmy majstrovský titul by to všetko len podčiarkol. Otázne je, či si to všimne aj britský premiér Boris Johnson, ktorý osobne zasiahol už v prípade výnimky z protivírusových opatrení pred Veľkou cenou Veľkej Británie. Najbližšiu príležitosť bude mať už onedlho.