Mongolskú vládu pohoršili Verstappenove nadávky, oslovila aj OSN | Magazín F1 - F1online.sk

Mongolskú vládu pohoršili Verstappenove nadávky, oslovila aj OSN

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Max Verstappen sa počas portugalského súťažného víkendu nahneval na Lanca Strolla a označil ho slovami „retard“ a „Mongol“. Slovo „Mongol“ pritom použil už v USA 2017, takže v jeho slovníku je  zjavne pomerne časté. No a mongolskej vláde sa to pochopiteľne nepáči.

Ambasádor a permanentný zástupca Mongolska na pôde OSN Lundeg Purevsuren označil tieto prejavy za rasistické a nechápe, ako je možné, že ani Max Verstappen a ani jeho tím Red Bull Racing sa za ne verejne neospravedlnili.

„V oboch prípadoch sa za použitie slov založených na výraze ‚mongol‘ odmietol verejne ospravedlniť a neprejavil tak dostatočný rešpekt mongolskému národu a spoločnosti,“ stojí v stanovisku Purevsurena.

„Je celkom zrejmé, že ani on a ani jeho tím Aston Martin Red Bull Racing sa z udalosti roku 2017 nepoučili a dokonca povedal, že ak niekoho svojimi výrazmi urazí, nie je to jeho problém,“ dodal Lundeg Purevsuren, ktorý OSN vyzval k podpore svojej sťažnosti orientovanej proti tímu a jeho sponzorom.

Verstappenovo správanie je podľa neho „neakceptovateľné“ a opakované používanie rasistických a urážlivých výrazov voči akejkoľvek etnickej skupine v modernej spoločnosti nemá miesto.