O vyvolenom juniorovi Ferrari sa ešte nerozhodlo. Miesto je len pre jedného | Magazín F1 - F1online.sk

O vyvolenom juniorovi Ferrari sa ešte nerozhodlo. Miesto je len pre jedného

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Ferrari Driver Academy

Hoci sa do Formuly 1 tlačia až traja juniori z Jazdeckej akadémie Ferrari, len jeden dostane miestenku do kráľovnej motoršportu. Po piatkových udalostiach sa to aj dalo čakať. Mattia Binotto tvrdí, že o tom, kto bude ten vyvolený, sa ešte nerozhodlo.

Akadémia Ferrari má vo Formule 2 bohaté zastúpenie. Je tam až pätica jazdcov, ale len tri mená sú momentálne zaujímavé z pohľadu možného postupu do Formuly 1. Sú nimi Mick Schumacher, Callum Ilott a Robert Švarcman.

Spočiatku sa očakávalo, že Mick Schumacher získa miestenku v Alfe Romeo a ďalší z juniorov sa usadí v Haase vedľa niektorého z platiacich pilotov, no piatkové vyhlásenie Alfy Romeo o tom, že sa jazdecká dvojica nezmení, tieto plány prekazila.

“Nemáme miesto pre všetkých,” uznáva Matia Binotto v rozhovore pre Autosport. “Myslím si, že všetkým sa teraz vo Formule 2 darí, ak sa bavíme o Mickovi, Callumovi a Robertovi. Túto sezónu musia dokončiť, všetci sa koncentrujú na preteky v Bahrajne. Bojujú o šampionát, čo je pre nich veľmi dôležité.”

“Dostanú ešte svoju šancu zajazdiť si v prvom tréningu v Abú Zabí a potom v teste juniorov v Abú Zabí. My teraz ale prijmeme rozhodnutie. Toto rozhodnutie bude postavené na základe toho, čo doteraz dosiahli, ak sa posúvajú ďalej a aký je ich potenciál.”

“Naším cieľom nie je ich všetkých dostať do efjednotky. Naším cieľom je ich všetkých jedného dňa dostať do Scuderie Ferrari, do červeného auta. Je menej dôležité, akou cestou sa tam dostanú. Nakoniec sa teda jeden z týchto jazdcov v budúcom roku objaví vo Formule 1. Ostatní môžu dostať iné príležitosti, ale to je už na nás, aby sme to zorganizovali a každému dali nejakú šancu,” konštatuje šéf Maranella.

Je stanovený nejaký časový horizont, kedy by sme mali poznať meno toho šťastlivca? “Nemyslím, že by sme mali čakať na finálové preteky v Bahrajne (finále série F2, pozn. red.) alebo až do Abú Zabí. Myslím si, že by sa malo rozhodnúť v priebehu najbližších týždňov.”

Binottove vyjadrenia o tom, že aj keď je voľné len jedno miesto, tak zatiaľ nie je rozhodnuté o tom, kto ho dostane, sú prinajmenšom prekvapivé. Je len ťažko predstaviteľné, že by Ferrari ešte pred pretekmi v Bahrajne rozhodlo o tom, že sa do Haasu posadí niekto iný ako Mick Schumacher.

Momentálne totiž vedie v šampionáte F2. Ak získa titul, bude to preňho znamenať koniec v tejto sérii; každý šampión ju musí po zisku titulu opustiť. Viacero predchádzajúcich víťazov si tak muselo hľadať pôsobisko niekde inde, ak sa im nečrtala cesta do F1. Niektorí, vrátane Pierra Gaslyho, to riešili vstupom do japonského šampionátu Super Formula.

Najjednoduchším riešením je pre Scuderiu povolať do Formuly 1 Micka Schumachera. Ak sa Räikkönen rozhodne po sezóne 2021 ukončiť kariéru, uvoľní sa jedno miesto, a ak Giovinazzi nepresvedčí, tak aj druhé.