Brown apeluje na Racing Point a jeho transparentnosť | Magazín F1 - F1online.sk

Brown apeluje na Racing Point a jeho transparentnosť

fotka k článku undefined
zdroj: Racing Point

So zvyšujúcimi sa počtami nakazených ľudí v Európe sa zvyšujú aj počty pozitívnych prípadov v rámci Formuly 1. Koronavírus sa opäť raz objavil v Racing Pointe, tentoraz sa nakazil Lance Stroll. Zak Brown neschvaľuje postup Racing Pointu, ktorý v sobotu v Eifeli nedal otestovať svojho pretekára. Vyzýva k väčšej transparentnosti a za príklad dáva svoj vlastný tím.

“My sme boli prvý tím, v ktorom sa objavil COVID, ešte v Austrálii,” pripomenul na piatkovej tlačovke šéfov tímov Zak Brown. “Táto choroba je mimoriadne nákazlivá a extrémne nebezpečná. Myslím si, že FIA a Formula 1 odviedli veľmi dobrú robotu, keď rozbehli tieto veľké ceny. Ak sa pozrieme na iné športy, zbadáme, že majú väčšie problémy.”

Bolo by dobré, keby to tak aj zostalo. Okrem VC Portugalska nás čaká ešte päť veľkých cien. “Od všetkých tímov potrebujeme veľa dôvery, transparentnosti, komunikácie a zodpovednosti, aby sme zabezpečili bezpečnosť nielen našich tímov, ale celej pretekárskej komunity.”

“My v McLarene sme vždy dali ľudí na prvé miesto, nič sme neriskovali, nehazardovali sme. Uvedomujeme, si, aké je to nebezpečné. Chceme zabezpečiť, aby všetci zostali zdraví a aby sme mohli pokračovať vo veľkých cenách. Myslím si, že tento šport odviedol dobrú robotu,” pokračoval šéf McLarenu. “Objavilo sa viac prípadov, tie najviditeľnejšie mal Racing Point. Absolvujeme ohromné množstvo testov, myslím si, že dodržiavame všetky opatrenia. Musíme však dávať pozor aj jeden na druhého.”

Brown zároveň spochybnil, či Racing Point skutočne dbá na to, aby sa choroba nešírila. Aj napriek tomu, že Otmar Szafnauer tvrdí, že žiadna iná spoločnosť na svete netestuje svojich zamestnancov tak často ako práve stajňa zo Silverstone.

“Keď sa pozriem na Racing Point a ich incident, resp. incidenty, myslím si, že by mali denne testovať každého, kto sa necíti dobre,” vyslovil sa Brown a opäť dal za príklad McLaren: “Keď sa v Austrálii u nás objavil niekto, kto sa necítil dobre, tak sme rýchlo prijali rozhodnutie a izolovali ho. Andreas a ani ja nie sme doktori. Keď sme dostali výsledky testu a bol pozitívny, izolovali sme celý tím. Vedeli sme, že to nás pred pretekmi odrovná.”

V Strollovom prípade však vyhodnotili, že to koronavírus nie je. V opačnom prípade by sa musel dať otestovať a spolu s ním aj zvyšok tímu. Veľká časť Racing Pointu by sa ocitla v karanténe. To by bol možno koniec jeho víkendu v Nemecku.

“Viem, že jeho doktor si nemyslel, že by ten test bol pozitívny. Keď sa na to pozeráme teraz, možno mal. Neviem, kto bol ten doktor, neviem, či to bol Dr. Malja, Dr. Seuss, a možno to bol Dr. Dre (Dr. Vidžaj Malja, bývalý majiteľ Force Indie, Dr. Seuss, americký autor kníh pre deti, Dr. Dre, americký raper, pozn. red.). Možno by sme nabudúce mali testovať každého, kto má akékoľvek symptómy, keďže vieme, aké je to nebezpečné,” zdôraznil na záver.