Steiner o faktoroch, ktoré rozhodnú o jazdeckej dvojici: Talent, peniaze, skúsenosti | Magazín F1 - F1online.sk

Steiner o faktoroch, ktoré rozhodnú o jazdeckej dvojici: Talent, peniaze, skúsenosti

fotka k článku undefined
zdroj: Haas

Haas vo štvrtok predpoludním pustil do sveta správu, že sa ku koncu sezóny rozlúči s Romainom Grosjeanom a Kevinom Magnussenom. Otázka nájdenia ich náhrady je však stále otvorená. Podľa Günthera Steinera sa budú brať do úvahy okrem talentu a skúseností aj peniaze.

Presná schéma, podľa ktorej budú zoradení záujemcovia o jedny z posledných voľných miest na štartovom rošte, ešte nie je jednoznačne určená. Ideálne by zrejme bolo vziať jazdca, ktorý bude hýriť talentom, skúsenosťami a peniazmi zároveň.

Peniaze sú skutočne dôležitou témou pre Haas, ktorý z finančného hľadiska nemôže veľmi vyskakovať. Romainovi Grosjeanovi vraj Steiner povedal, že práve z finančných dôvodov musia tím opustiť obaja — on aj Magnussen —, čo Francúza prekvapilo.

A to, že peniaze zohrajú úlohu, nesmelo potvrdzuje aj Günther Steiner: “Môžeme hľadať peniaze aj talent. Chcem tým povedať, že talent musí byť tiež prítomný, nie iba peniaze. Talent je veľmi dôležitý alebo ešte dôležitejší. Niektorí ľudia však so sebou prinášajú aj sponzorov. Pozeráme sa teda aj na tieto možnosti.”

“Na výber máme z niekoľkých alternatív. Tie navyše nikam nezmiznú, pretože tohtoročný trh je dosť malý. Myslím si, že sme naň mali šťastie. To je zároveň aj dôvod, prečo sa až tak so žiadnymi vyhláseniami neponáhľame,” hovorí Talian, ktorý svoju kariéru v motoršporte odštartoval ako mechanik seriálu WRC.

Haas má na výber jazdcov z oboch koncov spektra podľa množstva skúseností. Na jednej strane bohatý Rus Nikita Mazepin či trio juniorov Ferrari Mick Schumacher, Callum Ilott a Robert Švarcman, na druhej strane ostrieľaní starí harcovníci Sergio Pérez a Nico Hülkenberg.

V tíme zatiaľ nemajú jasno ani v otázke seniority ideálnych uchádzačov. “Ak máte niekoho veľmi skúseného, nováčik vedľa neho si ťažko nájde svoju cestu, stráca sebadôveru. Je to dobré? Nie. Pozrite sa, čo sa stalo všetkým tým jazdcom, ktorí sa ocitli v rovnakom tíme ako Max Verstappen. Všetci sa trápili, pretože je taký dobrý. Keď do toho príde nováčik, nie je to preňho dobré.”

“Možno bude dobré mať dvoch mladíkov, to ešte neviem. To je jedna z vecí, o ktorých uvažujeme — potrebujeme mať jedného skúseného jazdca, alebo to zvládneme s dvoma juniormi? Niekedy už aj to, že skúsite spraviť niečo inak, vám pomôže sa o tom viac naučiť. Niekedy sa zas naučíte, že ste to nemali robiť. Som si toho plne vedomý,” uzavrel tému Steiner.