O Grosjeanovi a Magnussenovi sa rozhodlo už pred tromi týždňami | Magazín F1 - F1online.sk

O Grosjeanovi a Magnussenovi sa rozhodlo už pred tromi týždňami

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Haas

Keď po Veľkej cene Eifelu a Grosjeanovom deviatom mieste Günther Steiner konštatoval, že získané dva body Grosjeanovi pri jednaniach o novej zmluve nepomôžu, mal pravdu. V tom čase už totiž žiadne neprebiehali. Šéf Haasu vo štvrtok v Portugalsku prezradil, že o Francúzovom osude sa rozhodlo pred takmer troma týždňami, teda ešte pred pretekmi na Nürburgringu.

V tandeme s Grosjeanom sa rozhodlo aj o osude Kevina Magnussena, ktorý takisto opustí vyhriate miesto v americkom tíme. Takmer s istotou tak môžeme hľadiac na pretlak na jazdeckom trhu konštatovať, že ani jedného z nich o rok na štartovom rošte neuvidíme.

Podľa Günthera Steinera mohol Haas so zverejnením oficiálneho verdiktu otáľať, ale nakoniec k tomu došlo už pred pretekmi v Portugalsku. “Chceli sme byť voči nim féroví. Mohli sme si to ešte nejaký čas nechávať pre seba a oznámiť to až potom. Myslím si však, že chlapci boli k nám celé tie posledné roky dobrí.”

“Povedali sme, že už na tejto ceste nebudeme pokračovať, ideme prijať nejaké zmeny. Chceli sme im to oznámiť, aby mali šancu nájsť si miesto niekde inde,” objasňuje 55-ročný Talian. “Ak by sme im to dali vedieť až v momente, keď sa rozhodneme, kto sa do auta posadí, mohol by byť už koniec roka. Mali by menšiu nádej nájsť si niečo pre budúcu sezónu.”

Kedy bolo teda prijaté konečné rozhodnutie? “Povedal by som, že rozhodnutie padlo pred dvoma alebo troma týždňami. Zavolal som im minulý týždeň.”

Kompletná výmena jazdeckej dvojice naznačuje, že Haas chystá vážnejšie zmeny v tíme a pravdepodobne nezostane len pri kokpitoch. V každom prípade pre Steinera nebude jednoduché rozlúčiť sa s Grosjeanom a Magnussenom, ktorí sú s tímom spätí takmer od začiatku.

“Je to veľmi ťažké. Naše vzťahy boli niekedy ako na hojdačke, no s ľuďmi nezostanete takto dlho — štyri a päť rokov —, ak ich nemáte radi. Musím sa však pozerať na tento tím ako celok. Obaja boli veľmi chápaví. Áno, neboli radi, veď kto by bol? Ale pochopili to. Vedia, že sme im dali dobrú šancu. Nebolo to dobré len pre nás, ale aj pre nich. Napokon si myslím, že medzi nami nie je žiadna nenávisť, sezónu chceme dokončiť. Dúfam, že získame aj pár ďalších bodov.”

“Musím sa pozerať na celý tím,” na záver opakoval Steiner. “Preto sme museli prijať tieto rozhodnutia. Je to súčasť mojej práce, aj keď je to ťažké.”