Čo hovoria Vettel a Hamilton na zrušenie piatkového programu? | Magazín F1 - F1online.sk

Čo hovoria Vettel a Hamilton na zrušenie piatkového programu?

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Mercedes-AMG F1

Formula 1 si počas víkendu na Nürburgringu nečakane vyskúšala fungovanie dvojdňového súťažného formátu. V piatok bolo zlé počasie a autá sme na trati vôbec nevideli, pričom to isté zažijeme aj v Imole, aj keď tam už plánovane. Čo na to hovoria jazdci?

„Ak sa v piatok nejazdí, tak ľudia nemajú dôvod prísť na okruh,“ skonštatoval Sebastian Vettel. „Počas víkendu je tak menej programu. Nie som si preto istý tým, ako má vyzerať plán budúcnosti. Ja osobne by som radšej škrtol štvrtok a nie piatok.“

Štvrtkový program jazdcom nevonia, pretože ide o mediálny deň. Musia prísť na trať a absolvovať množstvo tlačoviek, aby potom bolo o čom písať. Na rovnaké, prípadne podobné otázky, však následne odpovedajú aj v piatok, sobotu i v nedeľu.

„Ak by odpadol piatok, určite by sa zmenila práca s inžiniermi. Nemali by sme čas pracovať na aute a na jeho nastavení, takže by sa každý viac koncentroval na prípravu, ktorá prebieha ešte pred príchodom na trať,“ dodal Vettel.

Pár slov k téme pridal aj Lewis Hamilton. „Mali by sme to ťažšie,“ uviedol. „Zvyčajne máme piatkové tréningy na to, aby sme vykonali mnoho zmien nastavení. Keď v niečom zaostávame, máme čas dohnať to. Treba veľa analyzovať, pozerať videá a podobne.“

„Ale ak by sme začínali až sobotou, nemali by sme na to čas. Mali by sme len jeden tréning a potom by sme medzi ním a kvalifikáciou mohli narýchlo upraviť nastavenie. Ale keď sa na to pozriem celkovo, tak by sme ušetrili 22 dní, počas ktorých 20 áut jazdí po trati a znečisťuje vzduch,“ priznal Hamilton.

Kompetentní chcú súťažný víkend skrátiť aj preto, aby do kalendára mohli pridať ďalšie podujatia. V tom prípade by už argument o čistejšom vzduchu neobstál.