fb pixel
logo F1online.sk

Leclerc spomína na mladého Verstappena: Odvtedy sa trochu upokojil

Charles Leclerc a Max Verstappen
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík6. 10. 2023

Max Verstappen sa tento víkend môže stať trojnásobným majstrom sveta. To je ideálna príležitosť vyzdvihnúť jeho výkony nielen v tejto sezóne. Slová chvály pripojil aj jeho veľký rival Lewis Hamilton, ktorý ho však nepozná tak dobre, ako jeho súper z pubertálnych čias Charles Leclerc.

Verstappen v tomto roku nemal na trati súpera, čo je zásluha jednak jeho monopostu, ale tiež jeho špičkových výkonov. Tento víkend sa môže stať len jedenástym mužom v histórii Formuly 1, ktorý získa minimálne tri tituly majstra sveta.

Keď Verstappen prichádzal do Formuly 1, mal povesť horúcej hlavy, ktorá si v súbojoch na trati počína absolútne nekompromisne. Rovnako tomu bolo aj v motokárach, v ktorých si zmeral sily s mnohými súčasnými jazdcami zo silnej nastupujúcej generácie. Patrí k nim aj Charles Leclerc.

„Trochu sa upokojil,“ smeje sa Monačan pri spomienke na mladého Maxa z ich spoločných začiatkov na motokárach. „Vtedy sme do toho išli úplne naplno. So skúsenosťami sa však upokojíte a dnes sme už dospelí. V motokárach sme boli ešte deti. Sú to však krásne spomienky.“

„Má za sebou neskutočnú sezónu. Rozhodne si zaslúži všetko, čo sa okolo neho deje. Zisk tretieho titulu je len otázkou času,“ dodal Leclerc.

Pridal sa aj jeho tímový kolega Sergio Pérez, pre ktorého sa táto sezóna premenila tak trochu na nočnú moru. Kým Verstappen sa s monopostom RB19 dokonalo zžil, Mexičan sa stále viac a častejšie trápil. Aktuálne je medzi nimi 177-bodový rozdiel, čo pôsobí priam hrozivo.

„Max odviedol obrovský kus práce. Nemôžete mu zobrať žiadny kredit za takúto sezónu. Podľa mňa bol v porovnaní so všetkými ostatnými na inej planéte a mám voči tomu obrovský rešpekt,“ povedal Pérez novinárom v Katare.

Mexického pretekára čaká v závere ročníka súboj o celkové druhé miesto. Pri pohľade na formu Red Bullu by mal byť jeho zisk Checovou „psou povinnosťou“. Okrem toho má na Lewisa Hamiltona stále pomerne komfortný 33-bodový náskok, ale pri Pérezových výkyvoch formy jeden nikdy nevie.

„Druhé miesto je dôležité, pretože v súčasnosti je tým najlepším, čo môžem získať,“ vysvetlil Pérez. „Všetci jazdci tu podľa mňa chcú čo najlepšiu sezónu a čo najlepší výsledok.“

„Okrem toho, pre mňa je dôležité dobre zakončiť rok, pretože mi to môže pred štartom nového ročníka len pomôcť. Je teda veľmi dôležité uistiť sa, že na ďalších šiestich pretekoch budem schopný podať adekvátny výkon,“ dodal Pérez.