fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen nezmenil svoj názor na šprinty: Nastavenie budeme skôr tipovať

Max Verstappen
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík6. 10. 2023

Záverečná fáza sezóny bude poznamenaná šprintovými podujatiami. Na posledných šiestich podujatiach uvidíme hneď tri. S tým súvisí aj niekoľko problémov pre tímy i jazdcov. Tým najväčším je limitovaný tréning. Všetci majú len šesťdesiat minút, počas ktorých si musia zvoliť to správne nastavenie. Je to nemalá výzva a uvedomuje si to aj Max Verstappen.

Holandský pretekár sa nijak netají tým, že nie je veľkým fanúšikom šprintového formátu. Sezóna 2023 sa však zmenila na jednostrannú záležitosť a preto je možno aj dobré, že nám takéto víkendy môžu priniesť niečo nepredvídateľné. O titule je už rozhodnuté a vlani v Brazílii sme videli, že šprinty môžu Red Bull o niečo spomaliť.

„Myslím si, že za normálnych okolností by sme na tejto trati boli rýchli, ale čaká nás len jeden tréning, takže sa musíme uistiť, že od prvého výjazdu na trať bude auto v tom správnom okne. Za normálnych okolností by to pre nás mal byť dobrý okruh a naším cieľom je ďalší dobrý víkend,“ povedal pilot Red Bullu Max Verstappen.

„Nikdy to nebude jednoduché. Platí to pre všetkých, samozrejme, keď vyjdete na trať a z auta máte úžasný pocit, tak je to super, ale niečo také sa vám s jedným voľným tréningom podarí len zriedka.“

„Tiež je tu príliš horúco. Do kvalifikácie vstupujete za celkom odlišných podmienok. Je to skutočná tipovačka. Odjazdíte prvý tréning a ste možno celkom spokojní, ale čo máte robiť pred kvalifikáciou? Bude omnoho chladnejšie, pneumatiky a vyváženie sa menia. Musíte toho teda urobiť mnoho správne a niektorí to zvládnu lepšie. Samozrejme, dúfam, že k nim budeme patriť aj my, ale to sa ešte len dozvieme,“ povedal Verstappen.

Holandský pretekár nie je fanúšikom šprintového formátu a v Katare tento svoj názor zopakoval. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že sa po sobotnom šprinte môže definitívne stať trojnásobným majstrom sveta.

„Uprednostňujem klasický formát a podľa mňa je o niečo vzrušujúcejší,“ myslí si Max. „Zvlášť v kvalifikácii môžete jazdiť na limite, pretože po tréningoch toho viete viac.“

„Ak by ste napríklad v Suzuke išli po prvom tréningu hneď do kvalifikácie, riskujete väčšie nehody. Nie je to také naplňujúce. Vždy hovorím, že šprint prezradí celkový obraz o situácii ešte pred štartom nedeľných pretekov.“

„Viac-menej už pred nedeľou viete, kto bude dobrý v pretekoch. Oberá nás to teda o trochu toho vzrušenia. Keď som bol len fanúšikom a sledoval F1 zvonku, tak som nevedel, ktoré tímy budú dobré v pretekovom tempe,“ povedal Verstappen.

Súvisiace články