Magazín TIME: Hamilton jedným zo 100 najvplyvnejších ľudí sveta | Magazín F1 - F1online.sk

Magazín TIME: Hamilton jedným zo 100 najvplyvnejších ľudí sveta

Lewis Hamilton
zdroj: Mercedes

Úradujúci majster sveta a v poslednom období i veľký aktivista Lewis Hamilton sa zaradil medzi stovku politikov, hudobníkov, aktivistov či športových hviezd, ktorých magazín TIME označil za najvplyvnejších ľudí na svete.

Lewis Hamilton popri svojom boji o rekord vyrovnávajúci siedmy majstrovský titul vo Formule 1 sa angažuje aj v oblasti ľudských práv, keď sa stal jedným z popredných bojovníkov proti diskriminácii či rasovej nerovnosti. Odkazy šíri prostredníctvom sociálnych sietí, ale obratne využíva aj platformu Formuly 1.

Podarilo sa mu prispieť k tomu, aby Mercedes nalakoval svoje auto načierno, pomohol k tomu, aby jazdci mohli pred začiatkom pretekov pokľaknúť a mladým ľuďom z minorít chce pri štúdiu pomôcť aj prostredníctvom svojej tzv. Hamiltonovej komisie a zmeniť nepomer medzi ľuďmi bielej a inej pleti v motoršporte.

Okrem toho sa činí aj pri klimatických otázkach. Vyzýva ľudí k tomu, aby sa snažili šetriť prírodu napríklad aj tým, že prejdú na vegánsky spôsob života, a na škody, ktoré napáchala klimatická zmena, chce poukázať aj v rámci štartujúcej série Extreme E, v ktorej bude mať vlastný tím.

Hamilton sa v rebríčku TIME ocitol v kategórii Titani. K jeho umiestneniu pridal pár slov Bubba Wallace, pretekár NASCAR, v ktorého garáži našli na začiatku roka slučku.

“Ja som jediný pilot čiernej pleti na najvyššej úrovni série NASCAR,” píše Bubba Wallace. “Lewisov príklad ako jediného pilota čiernej pleti v F1 má pre mňa výnimočný význam. Ukazuje, že aj my ideme do toho. Keď vidím, ako takmer každý víkend na okruhoch víťazí, motivuje ma to k tomu, aby som robil to isté.”

“Jeho aktivizmus hýbe svetom. Lewis dostal do svetového povedomia hnutie BLM — prostredníctvom sociálnych sietí a tiež na podujatiach F1. Lewisova psychická príprava, jeho aura, jeho schopnosť chopiť sa každej príležitosti, aby využil svoju platformu na vytláčanie rasizmu, ukazujú, že je viac než len vzorom pre automobilových pretekárov a iných športovcov. Je inšpiráciou pre všetkých,” doplnil 26-ročný Američan.

Lewis Hamilton sa umiestnil v prvej stovke najvplyvnejších ľudí podľa TIME už druhýkrát. Celú stovku nájdete na stránke magazínu.

Možno vás zaujme

Komentáre