fb pixel
logo F1online.sk

Hamilton má obavy: Sekundová strata je znepokojujúca

Lewis Hamilton
© Twitter/Mercedes
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík23. 9. 2023

Aj v Mercedese odpočítavajú dni do konca sezóny. Po závane čerstvého vzduchu, ako nazval Toto Wolff Veľkú cenu Singapuru, Sme sa v Suzuke vrátili späť do reality. Max Verstappen dominoval, Sergio Pérez sa trápil a Mercedesu chýbalo kvalifikačné tempo. Len ťažko môžete tvrdiť, že sa Formula 1 vyrovnáva alebo že sa súperi doťahujú, keď vidíte, ako Max Verstappen o šesť desatín deklasoval konkurenciu.

Mercedes stratil na pole position viac ako sekundu a je namieste otázka, či to nie je príliš veľa na jednu zimu. Súperi sa totiž chcú v roku 2024 vyrovnať Red Bullu, ale pohľad na japonskú kvalifikáciu nahráva pesimistom – alebo realistom –, podľa ktorých bude tento tím vládnuť až do konca sezóny 2025, teda do uzavretia súčasného cyklu pravidiel.

„Strácame rovnú sekundu, čo je šialené,“ povedal Hamilton po kvalifikácii pre F1 TV. „Uzavrieť takúto medzeru pred štartom novej sezóny… byť v tomto okamihu na takejto trati o sekundu pozadu, je pre nás ako tím určite znepokojujúce.“

Kým pre Red Bull a Verstappena to bol hladký deň a počas celého víkendu nečelili vážnejšej hrozbe, Mercedes musel zase tvrdo pracovať, aby monopost W14 premenil na aspoň ako-tak konkurencieschopný stroj.

„Piatok nebol dobrým dňom,“ povedal Hamilton pre televíziu Sky. „Každý víkend je z troch dní minimálne jeden zlý.“

„Z vyváženia som v piatok nemal najlepší pocit, ale v noci sme vykonali dobré zmeny a dnes to bolo v poriadku. Od tretieho tréningu som v kokpite cítil sebadôveru a v kvalifikácii som do toho dal všetko.“

„Tých sedem desatín, ktoré sme stratili v prvom sektore, zapríčinil len zadok monopostu. Naše auto má množstvo prítlaku na prednej náprave a na zadnej… nuž, tam nemáme toľko, koľko by sme potrebovali. Veľa strácame práve v tejto oblasti,“ povedal Hamilton.

„Je stopercentne jasné, že ide o konceptuálnu záležitosť a musíme sa uistiť, že na budúci rok to zmeníme. Dúfajme, že sa nám to podarí. Aj keď máme veľkú stratu, videli sme, čo sa pred sezónou podarilo Aston Martinu, rovnako tak McLarenu v priebehu roka, keď sa vydali cestou Red Bullu a minimálne na trati ako je táto sú pred nami,“ povedal sedemnásobný majster sveta.

Lewis podčiarkol, že je so svojou kvalifikáciou spokojný, rovnako tak so svojím posledným kolom. V Singapure si sypal popol na hlavu, že mal odviesť lepší výkon v kvalifikácii a sľuboval, že na tom zapracuje. V Suzuke už vyzerala jeho sobota lepšie. Aj keď sa to pri pohľade na výsledok nezdá, stále bol o viac ako tri desatiny rýchlejší než tímový kolega, takže to nevyzerá, že by mohol urobiť oveľa viac.

„Určite som s kvalifikáciou veľmi spokojný. Každé kolo bolo veľmi dobré, dokonca aj na použitých pneumatikách. Toto je jeden z najťažších okruhov na svete a jazdiť na ňom je úžasný pocit. Aj keď je s autom ťažké jazdiť a chýba mu priľnavosť na zadnej náprave, tak som si to stále užil,“ povedal Lewis.

„Myslím, že som bol o nejaké tri a pol desatiny pred Georgeom, čo je na trati ako Suzuka celkom slušné. Teraz zostáva len dúfať, že v nedeľu nás čakajú lepšie preteky,“ dodal Hamilton uvoľnene.

Súvisiace články