fb pixel
logo F1online.sk

V Mercedese je opäť všetko po starom. Hamilton nedôveruje autu, Russell je optimista

Lewis Hamilton
© Twitter/Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala22. 9. 2023

Mercedes sa opäť vrátil do starých koľají. V Singapure zažil veľmi vydarený piatok, no na pomery tejto sezóny to bola skôr rarita ako pravidlo. Potvrdzuje to aj fakt, že strieborné šípy sa v Suzuke opäť viac trápili. Lewis Hamilton nedôveroval svojmu monopostu.

O menších problémoch monopostov vyrábaných v Brackley a Brixworthe sme sa mohli presvedčiť už v prvom tréningu. Ani Lewis Hamilton, ani George Russell sa v ňom nedostali do elitnej desiatky. V druhom tréningu to zvládol aspoň Russell a obsadil piate miesto, no meno Lewisa Hamiltona bolo uvedené o deväť riadkov nižšie.

Jednoslovné hodnotenie piatka v Suzuke v podaní Lewisa Hamiltona znie “náročný”. “Chýbala mi dôvera v monopost, čo prispelo k našim problémom. Nájsť správny balans bolo obtiažne a do konca druhého tréningu sme to nestihli vyriešiť.”

“Prehrievali sa nám pneumatiky, čo nás odsunulo dosť ďaleko od čelných pozícií. Veľmi ďaleko. V úvodnom tréningu nám chýbali dve sekundy, v druhom tréningu viac než sekunda. Pracujeme na tom a snažíme sa dať auto dokopy, napraviť jeho balans,” pokračoval sedemnásobný šampión.

Mercedesu opäť robia problémy preklínané rýchle zákruty, ktorých je v Suzuke neúrekom. “Snažíme sa len zistiť, čo je zlé. Na posledných pretekoch sme boli oveľa bližšie, pretože na trati neboli rýchle zákruty, len jedna, no ani tá nebola taká rýchla ako tunajšie. Naše auto zvykne byť v rýchlych sekciách slabšie. Napríklad zákruta Copse v Silverstone patrí medzi naše slabiny. V tejto oblasti musíme zabrať, dostať monopost do lepšieho okna a neprehrievať toľko pneumatiky.”

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Azda je aj dobre, že Mercedes sa po piatku bude musieť obracať. Pred týždňom v Singapure mal taký vydarený deň, že Lewis Hamilton s inžiniermi začali možno až príliš špekulovať. Rodák zo Stevenage napokon pripustil, že pri zmenách v nastaveniach spravil chybu.

“Vieme, že dnes v noci nás čaká množstvo práce, aby sme pozdvihli svoju výkonnosť. Verím však, že sa dokážeme zlepšiť,” nepochybuje o kvalite svojho tímu Hamilton. “V tomto roku sme už zažili podobné piatky a v sobotu sme boli silnejší. Večer sa budeme maximálne usilovať o to, aby sme umocnili naše šance posunúť sa vyššie.”

George Russell sa na samotný monopost veľmi nesťažoval. Skôr sa zamýšľal nad japonským asfaltom, ktorý neponúka ideálnu priľnavosť. “Bol to trochu zvláštny piatok. Na trati je veľmi málo gripu, málo ho bolo obzvlášť v prvom tréningu. Auto sa dosť šmýkalo. V pozícii pilota z toho nemáte zrovna najlepší pocit, najmä, keď sa musíte zvŕtať v takom množstve rýchlych zákrut. Nedeľné preteky budú zaujímavé, pretože degradácia pneumatík je vysoká.”

Mladík v službách Mercedesu prezradil, že momentálne to vyzerá na dve zastávky v boxoch, resp. ak niekto bude chcieť zvoliť inú stratégiu, tak bude skôr trojzastávková ako jednozastávková. To samo osebe vypovedá o degradácii gúm v Suzuke.

Nepredbiehajme však a vráťme sa k sobotňajšej kvalifikácii. Ako to vyzerá z pohľadu Mercedesu? “Po stránke rozloženia síl sa zdá, že Red Bull našiel svoju normálnu rýchlosť a je na čele. Dnes boli mimoriadne rýchli. My momentálne o pol kroku zaostávame za Ferrari a McLarenom.”

“Myslím si, že v hre je niekoľko neznámych premenných. Pri prechode zo strednej na mäkkú zmes sme spravili obrovský krok vpred, čo trochu prekvapilo aj nás. Momentálne to nevyzerá na priamu bitku o čelné pozície v Q3. Chcel by som však, aby sme sa umiestnili niekde medzi tretím a šiestym miestom,” prezradil Russell.

Súvisiace články