fb pixel
logo F1online.sk

Ak nedokážete oceniť dominanciu Red Bullu, nie ste fanúšikom F1, vyhlásil Verstappen

Max Verstappen
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 9. 2023

Pred Veľkou cenou Singapuru vyhral Red Bull pätnásť veľkých cien v rade a Max Verstappen desať. Keď minulý víkend preťal ako prvý cieľovú čiaru Carlos Sainz a suverén tejto sezóny sa nedostal ani na pódium, mnohí v tom videli závan čerstvého vzduchu a veľkú úľavu. Holandský pretekár Max Verstappen tak čelil v Suzuke otázkam, na ktoré nie je z doterajšieho priebehu sezóny zvyknutý.

Red Bull mal v Singapure pripravené tričká na oslavu titulu v Pohári konštruktérov. Aj keď tím k tomu potreboval fakticky vypadnutie oboch Mercedesov, mali šancu na oslavu historického úspechu. Treba však povedať, že si ich s radosťou odložia na domáce podujatie svojho dodávateľa pohonných jednotiek. V Suzuke už má Red Bull pomerne veľkú šancu na oslavy.

Čo ak to bude horkosladké šampanské? Ak monopost RB19 nebude v Suzuke dominovať, miesto gratulácií prídu ďalšie nepríjemné otázky. Ako napríklad tá, ktorú na štvrtkovej tlačovej konferencii v Suzuke dostal Max Verstappen.

Toho sa prítomný novinár opýtal, či Formula 1 potrebuje viac pretekov, ako boli tie v Singapure, keď sa o víťazstvo bili štyria jazdci – Carlos Sainz, Lando Norris, George Russell a Lewis Hamilton.

„Úprimne, ani trochu ma to nezaujíma,“ vyhlásil Verstappen. „Celkom jednoznačne nás porazili, ale ja nepremýšľam nad tým, čo je dobré pre Formulu 1.“

„Nemyslím si, že bolo pre F1 nevyhnutne zlé, čo sa dialo pred Singapurom, pretože sme boli skrátka lepší než všetci ostatní. Ak to ľudia nedokážu oceniť, tak potom nie sú skutočnými fanúšikmi Formuly 1.“

„Tak to skrátka chodí a preto som bol veľmi uvoľnený. Nepodali sme adekvátny výkon a ostatní odviedli lepšiu prácu než my. Určite si zaslúžili vyhrať. Nemali vyhrať preto, že ľudia hovoria, aká je Formula 1 nudná a ako stále vyhrávame len my,“ povedal Max.

Ako zakaždým hovorí Toto Wolff, Formula 1 je meritokracia. Ferrari možno nebolo v Singapure najrýchlejšie, ale bolo najlepšie a zvíťazilo. Skončila tak dlhá šnúra Red Bullu a tiež nádej tohto tímu na víťazstvo vo všetkých pretekoch sezóny 2023. Verstappen však trvá na tom, že ho táto prehra nemrzí.

„Žiadne emócie,“ povedal bez váhania Max. „Áno, raz sme nedokázali vyhrať, ale také veci sa stávajú. Veď predtým sme vyhrali desaťkrát! Samozrejme, že by som tam rád vyhral, ale viem, že prídu dni a víkendy, keď nevyhráte a niečo sa pokazí. Bohužiaľ, taký víkend prišiel v Singapure, ale ideme ďalej a skúsime to znovu.“

Už v nedeľu však môže mať Red Bull úplne iné starosti. Ak piloti Mercedesu nezískajú viac bodov ako Red Bully a ak Ferrari nezíska o 24 bodov viac ako líder šampionátu, bude tohtoročný víťaz Pohára konštruktérov istý.

„Bol by to veľký úspech, na ktorý môžu byť všetci hrdí, a splnenie predsezónneho cieľa. Určite, ak by sa nám tu podarilo vyhrať, znamenalo by to pre každého niečo navyše, aj pre Hondu, ktorá sa na tom podieľa. Bolo by to veľmi pekné,“ povedal Verstappen.

Súvisiace články