fb pixel
logo F1online.sk

Piastri podpísal s McLarenom. Vo Wokingu zotrvá minimálne do roku 2026

Oscar Piastri
© LAT Images/McLaren
Tomáš Masár
Tomáš Masár20. 9. 2023

Bezpochyby najlepší nováčik aktuálneho ročníka Oscar Piastri sa o svoju budúcnosť vo Formule 1 viac strachovať nemusí. Po sérii znamenitých výkonov sa rozhodol si Austrálčanove služby zabezpečiť McLaren, ktorý si rodáka z Melbourne ponechá minimálne do roku 2026.

V počiatočnej fáze ročníka sa 22-ročný víťaz šampionátu Formuly 2 z roku 2021 mierne hľadal, no akonáhle McLaren zveľadil monopost MCL60, Piastri naplno odkryl svoj potenciál. Napriek tomu, že za tímovým kolegom Landom Norrisom v tohtoročnej sezóne na body o niečo zaostáva a pódium doposiaľ ešte nezískal, viackrát mal k nemu na mále a len súhrou nepriaznivých okolností sa na “bedňu” nepostavil.

Hoci je Piastri nateraz neoficiálnou tímovou dvojkou, o čom svedčí fakt, že zavádzané vylepšenia dostáva oproti britskému náprotivkovi aj s niekoľkotýždňovým omeškaním, Austrálčanov talent a potenciál je nesporný. Nieto preto divu, že sa historicky druhý najúspešnejší celok všetkých čias rozhodol si mladíkove služby zabezpečiť aj pre nasledujúce tri sezóny, z ktorých minimálne dve strávi po boku terajšieho “parťáka” Landa Norrisa.

Ako prvý sa po predĺžení zmluvy s Piastrim prihlásil o slovo šéf tímu Andrea Stella: “Je fantastickým pocitom potvrdiť vám, že Oscar podpísal s tímom viacročný kontrakt,” uviedol pre oficiálny web McLarenu 52-ročný Talian.

“Oscar je pre McLaren prínosom a svojimi výkonmi, pracovnou morálkou a prístupom na nás robí neustále dojem. Rozhodnutie tak padlo veľmi rýchlo. Už sa ukázal byť pre tím kľúčový, takže je skvelé mať jeho dôveru pri našej budúcej honbe za opätovným víťazstvom v majstrovstvách sveta. Teším sa, ako sa bude spoločne s nami vyvíjať pri pokračovaní v našej spoločnej ceste.”

Po Stellovi sa “pred mikrofón” postavil výkonný riaditeľ stajne Zak Brown: “Som rád, že pokračujeme v našom partnerstva s Oacarom až do konca roku 2026,” utrúsil. “Je neuveriteľným talentom a prínosom pre tím, takže je fantastické, že sa jeden druhému zaväzujeme z dlhodobého hľadiska.”

“Oscar už ukazuje, čo dokáže na trati a prispel k obratu, ktorý sme v tejto sezóne doteraz zaznamenali. Skvele zapadol do tímu a celá rodina McLaren Racing ho skutočne oceňuje. Som nadšený, keď vidím, ako napreduje v raste na trati a rovnako tak aj mimo nej.”

Piastri po podpise novej zmluvy neskrýval radosť: “Som nadšený, že môžem pokračovať v spolupráci s McLarenom po mnoho rokov,” povedal. “Chcem s týmto tímom bojovať na čele štartového roštu a som nadšený víziou a základmi, ktoré sa už kladú s cieľom dostať sa tam. Privítanie, ktoré sa mi tu dostalo, a vzťahy, ktoré som si vybudoval, spôsobujú, že sa tu cítim ako doma.”

“To, že mi tím venoval všetku svoju pozornosť, malo za následok, že som sa cítil byť neuveriteľne cenený a keďže si v tíme želali, aby som bol súčasťou tímu aj v jeho dlhodobej budúcnosti, bolo toto rozhodnutie [predĺžiť kontrakt] ľahké. Byť taký žiadaný pre tím, ktorý vo mňa prejavil dôveru už v polovici sezóny, znamená pre mňa veľa.”

“Už od minuloročného testu mladých jazdcov v Abú Zabí sa cítim byť skutočnou súčasťou všetkého ´papájového´, moja vďaka patrí všetkým v tíme a ľuďom okolo, ako aj všetkým fanúšikom. Stabilita je v tejto ranej fáze mojej kariéry obrovskou výhodou a obzvlášť s takou prestížnou značkou, akou je McLaren.”

“Dáva mi to príležitosť pokračovať v prác, ktorú sme začali. V mojej nováčikovskej sezóne sme si spolu užili niekoľko dobrých chvíľ, ale som nadšený, že v nadchádzajúcich rokoch môžeme spolupracovať so všetkými v MTC [technologickom centre McLarenu, pozn. red.] na vytvorení skvelých momentov,” zakončil Piastri.

Piastri sa už stihol prihovoriť svojmu tímu a fanúšikom aj na Twittri: