Vývoj tohtoročného auta takmer skončil, priznal Wolff | Magazín F1 - F1online.sk

Vývoj tohtoročného auta takmer skončil, priznal Wolff

fotka k článku undefined
zdroj: Wolfgang Wilhelm/Mercedes

Letná prestávka je vždy dôležitým predelom sezóny. Po návrate z dovoleniek majú už tímy jasno, či budú pokračovať vo vývoji tohtoročného monopostu alebo sa sústredia na ďalší rok. Zrejme nie je nutné zvlášť skrývať, že v časoch, keď sú peniaze i čas vo veternom tuneli obmedzené, budú tímy s týmito „komoditami“ nakladať omnoho uváženejšie. Aj keď sa pravidlá prakticky nezmenia, pre najlepšie stajne nedáva zmysel pokračovať v tohtoročnom vývoji, keď je boj o titul dávno rozhodnutý.

Potvrdil to aj šéf Mercedesu Toto Wolff, ktorý vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach Mercedesu potvrdil, čo si všetci už dávno myslia. Inžinieri zrejme definitívne získali platformu, po ktorej tak veľmi túžili, a môžu na nej otestovať rôzne smery pre budúci rok, ale viac už Mercedes od tohtoročného auta neočakáva.

„Plachty sú nastavené na rok 2023,“ prehlásil Wolff. „Teraz, keď vývoj tohtoročného auta prakticky skončil, môžeme pracovať na jeho optimalizácii bez toho, aby sme sa toľko sústredili na vylepšenia. Uvidíme, či sa nám ho podarí dostať do optimálneho okna, zatiaľ čo budeme zbierať poznatky pre budúci rok.“

Mercedes v tejto ére zatiaľ nedokázal nadviazať na úspešné minulé roky. Súčasnej generácii monopostov triumfuje Red Bull s Adrianom Neweym. V Brackley chceli v tejto sezóne napraviť, čo im vlani nevyšlo, ale nakoniec budú veľmi radi, ak sa im podarí zopakovať aspoň jedno víťazstvo z minulej sezóny.

„Rok pre nás naozaj nezačal dobre, ale myslím si, že sme v poslednom období dokázali autu o trochu lepšie porozumieť. Súboj o druhé miesto medzi Aston Martinom, Ferrari, McLarenom a nami je veľmi tesný. Teraz sa však musíme sústrediť na to, čo potrebujeme, aby sme opäť vyhrávali tituly,“ zhrnul Wolff doterajší priebeh sezóny.

„Pozitívne je, že jasne vidíme funkčný vývojový smer. Rozumieme tomu, kde potrebujeme zlepšiť našu výkonnosť. Je to frustrujúci proces, pretože keď chcete auto, jeho koncept a aerodynamiku, od základov zmeniť, vyžaduje si to čas. Rozhodne však vidíme svetlo na konci tunela,“ dodal boss stajne.