Vasseur naznačil, že Ferrari chystá zmenu riadiacej štruktúry | Magazín F1 - F1online.sk

Vasseur naznačil, že Ferrari chystá zmenu riadiacej štruktúry

fotka k článku undefined
zdroj: Martin Trenkler

Ferrari si pod vedením rôznych šéfov prešlo rôznymi štrukturálnymi zmenami. Mattia Binotto pôsobil na poste bossa stajne z Maranella štyri roky a najvyššie vedenie pretekárskeho tímu kompletne prekopal. V tomto roku zaujal jeho miesto Frédéric Vasseur, ktorý tvrdí, že štruktúra Scuderie má ďaleko od dokonalosti.

Personálne zloženie vo Ferrari bolo v posledných mesiacoch predmetom početných diskusií. Na jednej strane sú tu zmluvy jazdcov, na druhej odchody Davida Sancheza a Laurenta Mekiesa. Vasseur sa hneď od začiatku svojho pôsobenia v najväčšej kancelárii v Maranelle pokúša Ferrari posilniť, ale zatiaľ sa mu to nedarí podľa predstáv.

Podarilo sa mu podpísať zmluvu s Loicom Serrom, ktorý si však červenú oblečie až v roku 2025. Okrem toho sa Fred snaží zmeniť aj riadiacu štruktúru vo Ferrari. V talianskych médiách zaznelo, že Ferrari sa čoskoro vráti späť k „tradičnej“ forme s technickým riaditeľom na čele technického oddelenia. Svoju nespokojnosť so súčasným stavom riadenia stajne vyjadril francúzsky manažér aj pre médiá.

„Sme tomu na míle vzdialení,“ odpovedal Vasseur na otázku, ako blízko je k naplneniu vlastnej predstavy o podobe tímu. „Človek na mojej pozícii však dobre vie, že dokonalý model neexistuje.“

„Vždy sa musíte zlepšovať a musíte robiť zmeny. Ak si zachováte rovnakú štruktúru dva roky, bude to vaša smrť, pretože všetci ostatní sa ďalej zlepšujú. Nemám teda jednoznačnú predstavu, že musím urobiť toto alebo tamto a potom to bude fungovať. Niečo také by bolo hlúpe.“

„V nasledujúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch urobíme nejaké zmeny, pretože niektoré témy sú pálčivejšie ako iné. Je to však súčasť neustáleho vývoja a neustáleho zlepšovania,“ dodal Fred.

Táto sezóna Ferrari nevyšla a v druhej polovici sezóny bude môcť tím urobiť len veľmi málo, aby zlepšil celkový obraz. Možno by bolo lepšie, keby radšej investoval svoje zdroje a čas do nového monopostu. Podľa slov svojho šéfa získava Ferrari stále lepší prehľad o tom, čo potrebuje zmeniť. „Áno, máme oveľa lepšiu predstavu, kde máme slabiny a v ktorých oblastiach sme silní. Nechám si to však pre seba. Prepáčte! Určite však s každými pretekmi získavame lepší obraz o situácii,“ potvrdil Vasseur.

Ten mohol ísť na dovolenku aspoň s drobnou úľavou a s vedomím, že Charles Leclerc bol na Veľkej cene Belgicka najrýchlejším mužom po pilotoch Red Bullu. Od radosti však neskáče a z jedného tretieho miesta nerobí žiadnu vedu.

„Treba zostať pokojný, pretože takto pred týždňom sme boli v Maďarsku na konci sveta. McLaren lieta, kým my sme za hlupákov a podobne. Z týždňa na týždeň sme sa my posunuli dopredu a McLaren spadol hlbšie. Znamená to, že musíme zostať pokojní, nebrať to na ľahkú váhu a pokračovať z pretekov na preteky. Pole je také vyrovnané, že jeden alebo dva detaily znamenajú rozdiel medzi druhým a jedenástym miestom,“ povedal Vasseur.