fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen takmer vypadol v Q2. Ďakoval šťastiu a ospravedlnil sa inžinierovi

Max Verstappen
© Getty Images/RB Content Pool
Milan Kubala
Milan Kubala28. 7. 2023

Max Verstappen bude do nedeľných pretekov štartovať zo šiesteho miesta. Sám uznáva, že mal aj kusisko šťastia, pretože ľahko mohol štartovať zo šestnástej priečky. Z kvalifikačného víťazstva sa teší a svojmu inžinierovi sa ospravedlňuje za “hubovú polievku”, ktorú mu navaril.

Holandský rýchlik už druhýkrát v rade bude chýbať na pole position. V Belgicku to však nie je jeho vlastným pričinením, ale pre penalizáciu za výmenu prevodovky. Náskok viac než ôsmich desatín, ktorý si vyjazdil v Q3, tak vyjde nazmar.

Opäť sa však ukázalo, že monopost RB19 je poriadna raketa. “Bolo to veľmi dobré,” pochvaľoval si svoje auto Max Verstappen. “Tretia časť bola fajn, ale ten zvyšok bol dosť hektický. Snažili ste sa udržať na trati, čo sa zdalo byť náročné. V konečnom dôsledku je však najdôležitejšia Q3, kde sme to dokázali poskladať. Som veľmi šťastný.”

Najväčší stres mali na boxovom múriku Red Bullu v posledných sekundách druhej časti kvalifikácie. Max Verstappen bol v zóne zostupu a čakalo sa, aký čas zajazdí. Nakoniec to stačilo, ale bolo to veľmi tesné.

Verstappen to vo vysielačke vytmavil svojmu inžinierovi, pretože neschválil jeho pôvodnú žiadosť a tým sa v jeho očiach vystavil riziku. Holanďan chcel pôvodne zajazdiť dve rýchle kolá za sebou, no tím trval na tom, že lepšie ich bude rozdeliť jedným pomalým.

Keď sa Verstappen dozvedel, že postúpil len z desiateho miesta, vypenil. “Mali sme zatlačiť v dvoch kolách po sebe tak, ako som povedal.”

“Ale postúpil si, Max,” kontroval jeho inžinier Gianpiero Lambiase, čo dvojnásobného šampióna nasrdilo. Nahnevane odvrkol: “Môžem to kašľať, keď som postúpil z desiateho miesta. Spravili sme to na hovno.”

Inžinier však nemal náladu na doťahovanie sa. “OK, a keď sa trať v poslednom kole zrýchlila o dve sekundy a ty by si už nemal v batériách žiadnu energiu, čo myslíš, ako by to dopadlo? Ale tak mi povedz, čo chceš robiť v Q3 a spravíme to. Len mi daj vedieť: pneumatikové sady, množstvo paliva, plán jázd.”

Verstappen po zisku kvalifikačného víťazstva vychladol a vo vysielačke sa za svoj výbuch ospravedlnil. “Pomaly si na to zvykám, Max,” zareagoval Lambiase.

“Bolo klzko. Nechceli ste príliš riskovať, ale na druhej strane som takmer vypadol v Q2. Mal som dosť veľké šťastie,” uznal pred mikrofónom Max Verstappen. “Ukazuje sa, že nikdy to nie je také jednoduché. Väčšinou to trafíte správne, ale niekedy o to môžete prísť. Mali sme šťastie.”

Sergio Pérez konečne splnil to, na čo ho do Red Bullu prizvali. V piatok dokázal nielen postúpiť do tretej časti kvalifikácie, ale dokonca sa dostal na pomyselné pódium. V nedeľu by jeho cieľom malo byť víťazstvo, no ktovie, či ho Verstappen v skvelej forme neporazí i napriek štartu z nižšej pozície.

“Bolo to veľmi náročné,” hodnotil svoju kvalifikáciu Sergio Pérez. “Čakali sme, že trať bude ku koncu oveľa suchšia. To sa však nestalo. Celú Q1 to schlo, potom sme sa už len mali udržať na ideálnej stope. Dokonca aj v Q3 to bolo vo ôsmej a deviatej zákrute náročné. Vyšlo nám to a v nedeľu budeme štartovať z dobrej pozície.”

“Byť na takejto pozícii je vždy fajn, pred pretekmi sme na tom dobre. Teraz už pôjde len o nedeľu. Mojím hlavným cieľom je dostať sa čo najvyššie,” doplnil na margo svojich nedeľných ambícií Mexičan.

Súvisiace články