fb pixel
logo F1online.sk

Tlačíme na to ako šialení, ubezpečuje Vasseur

Charles Leclerc
© Scuderia Ferrari Press Office
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík28. 7. 2023

Na posledných dvoch podujatiach pútalo Ferrari pozornosť v negatívnom zmysle. Legendárny tím nezažíva ideálnu sezónu a najnovšie čelí útokom McLarenu, ktorý začína ohrozovať Scuderiu na štvrtom a Aston Martin na treťom mieste Pohára konštruktérov. Je jasné, že Ferrari musí reagovať a podľa jeho šéfa Frédérica Vasseura sa na tom pracuje.

Deviate a desiate miesto v Silverstone, siedme a ôsme v Maďarsku; to nie sú výsledky, po ktorých Ferrari túži. Vylepšenia sú nevyhnutné a musia prísť rýchlo napriek veľmi silnej konkurencii.

„Najdôležitejšie je sústrediť sa na seba a pokúsiť sa dostať to najlepšie z toho, čo máme k dispozícii, minimalizovať chyby a potom to príde,“ povedal Vasseur. „Musíme pracovať na sebe, nie na dotiahnutí Red Bullu. Vyvíjame vo všetkých možných smeroch, snažíme sa zlepšiť aerodynamiku, zavesenie a všetko ostatné. Tlačíme na to ako šialení a pokúšame sa odviesť lepšiu prácu.“

„Keď sa však pozriete napríklad na poskakovanie a ďalšie veci, a toto je podľa mňa veľmi dôležité, tak veľký krok vpred neznamená vždy obrovské zlepšenie času na kolo. Do Barcelony sme priniesli veľký balík vylepšení a na ďalších pretekoch sme sa zlepšili. Myslím, že Alfa Romeo priviezla niečo do Silverstone a v Maďarsku boli lepší minimálne v kvalifikácii.“

„Veľmi dôležité je pochopiť, ako pracovať s vylepšeniami a nie len vytvoriť balík, ktorý vás dostane na titulky,“ dodal Vasseur.

Porovnanie výkonnosti zostáva podľa slov francúzskeho manažéra viac-menej nezmenené. Mení sa síce z okruhu na okruh, ale pri pohľade na čísla vraj zostáva konzistentná. „Od začiatku sezóny strácame na najlepšieho v kvalifikácii v priemere tak 0,2 až 0,3 percenta času, v pretekoch je to potom 0,7 percenta. Tieto čísla sa v priebehu roka príliš nezmenili, a to platí o všetkých vrátane Mercedesu,“ prehlásil Vasseur.

„Všetci sa zlepšujú a s rozpočtovým stropom je progres menší než po minulé roky. Je ťažké dohnať takú veľkú stratu. Na posledných podujatiach sme boli v kvalifikácii raz lepší my, raz Mercedes, raz McLaren, ale strata na Red Bull je minimálne v pretekoch vždy obrovská,“ dodal Fred.