fb pixel
logo F1online.sk

Max Verstappen z pole position nevyštartuje. Mení prevodovku a stratí pozície

Max Verstappen
© Martin Trenkler
Milan Kubala
Milan Kubala28. 7. 2023

Veľká cena Belgicka bude pre Maxa Verstappena o čosi náročnejšia ako tie predchádzajúce. Tentoraz totiž nebude štartovať z prvého miesta, ba ani z prvého radu. Za nasadenie prevodovky mimo svojej alokácie na štarte príde o päť pozícií.

Pravidlá o nasadzovaní prevodoviek sa pred časom zmenili. Kedysi platilo, že jedna prevodovka musela vydržať aspoň šesť veľkých cien za sebou, no dnes sa už na komponenty prevodovky hľadí ako na časti pohonnej jednotky. Každý pilot tak má k dispozícii štyri kusy, s ktorými musí počas sezóny hospodáriť.

Max Verstappen je prvým jazdcom, ktorý túto predpísanú alokáciu prekročí, informujú zahraničné médiá. Presný dôvod zatiaľ nepoznáme, no je možné, že bude súvisieť s problémami Red Bullu so synchronizáciou prevodových stupňov, na ktorú sa dvojnásobný šampión so železnou pravidelnosťou sťažuje.

Na druhej strane si treba uvedomiť, že výmena prevodovky v Belgicku ho až tak nezabolí. Na okruhu, kde sa určite dá predbiehať, a na ktorom by sa podľa insiderov mohla vrátiť DRS výhoda červených býkov na rovinkách, si potrebných päť pozícií vybojuje ľavou zadnou; s menej dominantným autom tu vlani vyhral po štarte zo štrnástej priečky.

Čo je však dôležitejšie, výmenou prevodovky teraz ju takmer určite nebude musieť meniť na domácich pretekoch v Zandvoorte, kde bude chcieť vyhrať bez zbytočného riskovania.

Okrem Maxa Verstappena už nasadili všetky štyri prevodovky aj Sergio Pérez, Pierre Gasly, Nico Hülkenberg a Kevin Magnussen. Pre túto štvoricu platí to isté, čo pre Verstappena; ak nasadia ďalší nový kus, na štarte sa prepadnú.

Oficiálne potvrdenie Verstappenovej výmeny prevodovky očakávame po štarte prvého tréningu v správe FIA.

Súvisiace články