fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen sa nemohol spoľahnúť na svoje auto: Vyváženie sa neustále menilo

Max Verstappen
© Filip Škripko
Milan Kubala
Milan Kubala22. 7. 2023

V súčasnej forme Red Bullu je pre Maxa Verstappena aj druhé miesto pohromou. V sobotu mu veľmi nenapravil náladu ani fakt, že na držiteľa pole position Lewisa Hamiltona stratil len tri tisíciny sekundy. Ako sám hovorí, Red Bull mal byť vpredu, no to sa na Hungaroringu ľahšie povedalo ako vykonalo, keďže balans auta sa neustále menil.

Maxovi Verstappenovi toto druhé miesto už nijako nezabráni v zisku majstrovského titulu, ale o to perfekcionistovi z Hasseltu ani nejde. Každý víkend chce podať čo najlepší výkon, no teraz si uvedomuje, že od dokonalosti to malo celkom ďaleko.

“Je jedno, na ktorej pozícii stojíte. Ak nemáte dobrý pocit, tak nemáte dobrý pocit,” vyhlásil Max Verstappen po kvalifikácii. “Počas celej kvalifikácie som mal veľké problémy, a vlastne počas celého víkendu.”

Následne ozrejmil, čoho sa tieto problémy týkali. “Vyváženie auta sa neustále menilo. Najskôr bolo nedotáčavé, potom sme sa to pokúsili napraviť a zrazu bolo pretáčavé.” I napriek tomu v Q1 a Q2 obsadil druhé, resp. tretie miesto. “V Q3 som sa pokúsil niektoré veci napraviť, ale vtedy už toho neviete spraviť tak veľa. Myslím, že moje prvé kolo nebolo zlé, ale stále som sa cítil, akoby som prednou nápravou jazdil po ľade.”

V druhom pokuse sa zlepšiť nedokázal. “V tom druhom kole už prvý sektor bol nanič. V ďalšom sektore som preto viac zariskoval. Vyplatilo sa to, ale v poslednej časti mi zas ušla predná časť,” krútil hlavou nechápajúc, že o predbežnú pole position prišiel v posledných dvoch zákrutách. Ešte pred nimi bol virtuálne o poldruha desatiny pred Hamiltonom.

Na výjazde z poslednej zákruty v skutočnosti ešte niečo získal, ale nestačilo to. “Auto bolo veľmi nekonzistentné a počas kvalifikácie bolo ťažké dosiahnuť nejaký progres. Neustále sme kolísali tam a späť. Dnes to bolo veľmi ťažké. Obyčajne si v kvalifikácii budujete svoje tempo a viete, kde môžete viac zatlačiť. Preto býva druhý výjazd lepší, ale dnes to bolo náročné.”

“Myslím si, že za to môžu aj vylepšenia, ktoré sme predstavili tento víkend. Sme extrémne sklamaní. Sme druhí, ale ak sa pozriete na tento rok ako celok, tak to nečakáme,” pripustil po zisku piatich pole positions v rade. Samotný balík Verstappen hodnotil kladne a vraj bude prínosom, len treba nájsť lepší balans…

Ak Max Verstappen v nedeľu zvíťazí, bude to jeho 44. víťazstvo vo Formule 1. Bude však musieť poraziť Lewisa Hamiltona, čo na kľukatom okruhu v Maďarsku nebýva jednoduché. Na druhej strane to bol práve Holanďan, kto pred rokom dokázal, že sa to dá aj z desiatej priečky.

Verstappen si dáva na Mercedes dobrý pozor. “Keď sú v kvalifikácii vpredu tak aj v pretekoch zvyknú byť veľmi silní. Nečakám, že to budú ľahké preteky. Myslím si, že budeme rýchli, ale predbiehanie tu nie je jednoduché, najmä, keď máte podobné tempo.”

Aspoň už konečne našiel nejakého súpera. Lewis Hamilton je viac než len zvučné meno. “Táto kvalifikácia mi prišla veľmi vzrušujúca, v žiadnej časti ste nevedeli, kto bude rýchly. Bolo to dobré. Ja len nie som spokojný s kvalifikáciou pre naše problémy s balansom. Nemá to nič spoločné s rozostupmi medzi nami a ostatnými.”

Súvisiace články