fb pixel
logo F1online.sk

Hamilton: Vedel som, že sa vrátime. Bola to len otázka času

Lewis Hamilton
© Filip Škripko
Milan Kubala
Milan Kubala22. 7. 2023

Táto pole position bude mať v srdci Lewisa Hamiltona špeciálne miesto. Uzatvára totiž 33-pretekové obdobie bez kvalifikačného či pretekového víťazstva a zároveň najťažšie časy jeho kariéry. Sedemnásobný šampión však nikdy neprestával veriť, že to raz dokáže zlomiť. Hovorí, že to bola len otázka času.

Mnohí fanúšikovia Mercedesu si pri tomto kvalifikačnom víťazstve môžu zaspomínať na Veľkú cenu Singapuru 2018, keď svojím kvalifikačným kolom vyrazil dych celému formulovému svetu. Aj tentoraz ho vyčaroval z ničoho nič. Najskôr sa pokúsil Maxa Verstappena oskalpovať Lando Norris, no keď zlyhal, zdalo sa, že je nádejám na zmenu lídra koniec. Vtom však udrel Lewis Hamilton a o tri tisíciny prekonal úradujúceho šampióna.

Pre Lewisa Hamiltona je to už 104. pole position v kariére, no určite nie je všedná, ako by sa to pri takom počte mohlo zdať. “Verte či nie, mám pocit, ako keď som získal svoju prvú pole position. Vysloviť to je zvláštne, keďže je to už 104., ale ja si už na svoju poslednú pole position ani nespomínam. Bolo to tak dávno,” vyznal sa pred mikrofónom Sky Sports.

Zdroj: Filip Škripko

V piatok sa rodák zo Stevenage nechal počuť, že auto sa nespráva vôbec dobre, preto ho sobota prekvapila. “Pred víkendom sme to nečakali. Nepriniesli sme si žiadne vylepšenia, spravili sme len pár drobných zmien na našom prednom a zadnom krídle. V piatok som mal z auta strašný pocit. Počas noci sme odviedli veľmi dobrý kus roboty a keď sme ráno zbadali, že už je to dobré, vydýchli sme si. Nemysleli sme si však, že ostatní chlapci budú na dostrel. Zdalo sa, že budú priďaleko.”

“Potom to však v kvalifikácii začalo odsýpať,” rekapituloval doterajší priebeh víkendu zo svojho pohľadu. “Z Q1 som sa takmer nedostal, no potom sa to zlepšovalo a zlepšovalo. V tomto aute hľadám jednu vec: sebadôveru, aby som sa do toho mohol oprieť. Viem, ako zajazdiť najlepšie možné kolo prakticky všade, ale niekde mi je to prirodzenejšie a ľahšie sa mi dávajú dokopy jednotlivé zákruty a sektory. Toto je jeden z tých okruhov.”

“Pri tom poslednom pokuse som vedel, že musím nájsť viac ako desatinu, aby som sa dostal pred týchto chlapcov. Skrátka som sa do toho oprel, šiel som úplne naplno, akoby som nemal čo stratiť. V rýchlych zákrutách som vystrelil, aby som sa im rýchlostne vyrovnal. Dúfal som, že som za nimi príliš nezaostal. Tak či onak, bolo to skvelé kolo,” pochválil sa Hamilton.

Čo sa deje s Red Bullom?

Jedno je jasné: súperi sa na Hungaroringu priblížili k Red Bullu. Je možné, že to spôsobilo nasadenie nového balíčka, ktorý ešte nie je správne vyladený. Fernando Alonso sa zas nechal počuť, že podľa neho by monopostom RB19 mohla robiť problémy nová konštrukcia pneumatík, ktorú Pirelli predstavilo len nedávno v Silverstone.

Hamilton si spomaľovanie Red Bullov nevedel vysvetliť. Z ničoho nič totiž prišli o jednu obrovskú zbraň. “Pravdupovediac podľa mňa dosť spomalili oproti začiatku roka. Zvykli mať obrovskú výhodu pri otvorenom DRS, no tá sa zrazu vytratila. Kam sa podela?” spytoval sa. “Navyše nasadili nový balík. Počuli sme, že ich má zrýchliť o dve desatiny sekundy. Je zaujímavé, že ich v kvalifikácii nedokázali vydolovať.”

“V pretekoch sú však naďalej najrýchlejší, poraziť ich bude nesmierne náročné. Je to čudné a sme prekvapení ako všetci ostatní. So záujmom však sledujem, ako sa menia rozostupy medzi jednotlivými tímami a ako sa doťahujeme. Som tiež mega šťastný, že tu vidím McLaren a Landa!” vyzdvihol aj krajana v službách jeho bývalého tímu.

Minimálne na jednej strane garáže Mercedesu sa budú veľmi tešiť na nedeľnú veľkú cenu. “Už od roku 2021 som nestál v prvom rade. Vedel som však, že sa vrátime, bola to len otázka času. Napravili sme naše chybné rozhodnutia z minulosti a teraz začíname zbierať ovocie našej práce. Pred zajtrajšími pretekmi som taký nadšený ako pred mojou prvou veľkou cenou v roku 2007.”

Zdroj: Filip Škripko