fb pixel
logo F1online.sk

Bola to skrátka chyba, kajá sa po ďalšom prešľape Pérez. Verstappen ľutuje fanúšikov

Rozbitý monopost Sergia Péreza
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 7. 2023

So Sergiom Pérezom to ide skutočne z kopca. Päťkrát za sebou nepostúpil do Q3 a za ten čas stihol svetu hneď dvakrát ukázať Red Bull RB19 zospodu. Mexický pretekár urobil v prvom tréningu obrovskú a úplne zbytočnú chybu, ktorá ešte zvýšila tlak na jeho pleciach. Mexičan toto nemohol nijak ospravedlniť, a tak zodvihol ruku a priznal chybu.

Hovorí sa, že títo borci dokážu jazdiť s Formulou 1 na centimeter presne. Ak je to pravda, tak to neplatilo pri prvom rýchlom pokuse Sergia Péreza v prvom voľnom tréningu. Mexičan totiž vyšiel na trávu s celou ľavou zadnou pneumatikou, a tak bol minimálne o 30 centimetrov ďalej, než by mal – keďže je to prvý tréning a jazdci sú opatrnejší, tak môžeme pokojne hovoriť aj o 50 centimetroch.

„Bola to moja chyba,“ priznal po skončení piatkového programu Pérez. „Chlapci však odviedli neskutočnú prácu a dali auto dokopy. V druhom tréningu sme sa vrátili na trať a pozbierali nejaké dobré dáta, na ktoré sa môžeme pozrieť.“

„Tento víkend bude s týmto formátom dôležité nájsť dobrý balans na každej zmesi pneumatík, pretože v kvalifikácii musíme nasadiť všetky, takže máme nejaké dobré informácie,“ dodal.

Pérez pokračoval v chybovaní aj v druhom tréningu, keď odjazdil len štrnásť kôl. Mexičan v prvej zákrute prebrzdil a zničil svoje pneumatiky. Zdá sa, že Red Bull mu neumožnil nasadiť čerstvé, pretože tento víkend ich tímy majú k dispozícii menej.

Jeho nehoda trochu zatienila skutočnosť, že tím priniesol na toto podujatie obrovský balík vylepšení. Tím však zatiaľ nemal veľa času nové auto poriadne vyskúšať, keďže piatkové jazdy boli dosť limitované. „Myslím si, že je ešte veľmi skoro, keďže sme toho s týmto formátom veľa neodjazdili. Po sobote budeme vedieť viac,“ povedal Pérez.

Jeho tímový kolega Max Verstappen má za sebou ďalší pohodový piatok, aj keď to tak z pohľadu na výsledky nevyzerá. Vzhľadom na obmedzené strategické možnosti pri výbere pneumatík nemal veľa práce a uspokojil sa s osemnástimi kolami v druhom voľnom tréningu.

Holandský pretekár tak nemal k piatkovému dianiu čo povedať, preto radšej využil svoj hlas a poľutoval divákov, ktorí prišli v piatok na trať. Nemá zmysel skrývať, že druhý tréning bol poriadne nudný.

„Vylepšenia nie je možné komentovať. Pozrieme sa na dáta a zistíme, či je korelácia správna. Dnes sme nevyužili veľa sád pneumatík, pretože s týmto novým formátom ste strašne limitovaní pokiaľ ide o využívanie gúm. Nechcel som ich použiť dnes a radšej som si ich odložil na sobotu,“ povedal Verstappen.

„Je to trochu škoda, pretože na okruh prišlo veľa ľudí a v podstate ste sa nič nenaučili. Uvidíme, čo sa s tým dá robiť smerom do budúcnosti, pretože len šetríme pneumatiky, čo podľa mňa nie je správne.“

„Ak sa mám vyjadriť k nám, tak naše auto fungovalo dobre. Trochu sa nedotáčalo, ale vyzerá konkurencieschopne. Ťažko povedať, ako sme na tom v kvalifikačnom porovnaní, ale v pretekových simuláciách vyzerá auto naďalej rýchle,“ dodal Verstappen.

Súvisiace články