fb pixel
logo F1online.sk

Sebastian bol svedkom rasistických komentárov na moju osobu, tvrdí Hamilton

Sebastian Vettel a Lewis Hamilton na pódiu VC Maďarska 2021
© Aston Martin
Tomáš Masár
Tomáš Masár19. 7. 2023

Rasizmus do spoločnosti nepatrí – a už vôbec nie do športu, ktorý má v prvom rade spájať. Vykoreniť ho je však enormne ťažké, ak priam nemožné. Svoje by o tom vedel povedať Lewis Hamilton, ktorý s posmešnými komentármi na farbu svojej pleti bojuje takpovediac celý život. Hoci je sedemnásobný šampión mnohými milovaný, pre niektorých je tŕňom v oku – vrátane podaktorých členov konkurenčných tímov.

Napriek tomu, že si v časoch svojej najväčšej slávy nič nedarovali, na sklonku kariéry nadobudli kamarátsky vzťah. Reč je o Lewisovi Hamiltonovi a Sebastianovi Vettelovi, ktorých spájajú rovnaké hodnoty. Zatiaľ čo Brit bojuje proti rasizmu a diskriminácii, Nemec sa venuje ekologickej agende. Oboch však spája aktivizmus, a to, že ani jednému nie je problematika toho druhého úplne cudzia.

Možno aj preto sa vždy spravodlivý Vettel Hamiltonovi priznal, že bol počas kariéry svedkom rasistických posmeškov na adresu svojho niekdajšieho soka, ktoré žiaľ, neboli ojedinelé – práve naopak.

„Seb mi povedal o niektorých veciach, ktoré počul v iných tímoch – o rasistických poznámkach, ktoré mali určití ľudia v tímoch na moju osobu,“ nechal sa počuť Hamilton pre španielsku Marcu.

„Ešte nikdy som nevidel takého odvážneho jazdca akým je Seb, veď v roku 2020 ako prvý so mnou pokľakol [a vyjadril tak podporu hnutiu Black Lives Matter, pozn. red.]. Ak sa majú mať ľudia lepšie, tak sa musia zmeniť zákony. Tým, že sa usilujeme vzdelávať iných, riskujeme vlastné životy.“

„Musíme ľudí primäť k empatii, potrebujeme ju. Niekedy si pokladám otázku: ´Azda to nikoho iného nezaujíma?´ Sebastian bol jedným z tých, ktorí ma v tejto veci najviac podporovali.“ Aj keď je Hamilton predovšetkým bojovníkom proti nepráviu na ľuďoch, ľahostajné mu nie sú ani ostatné žijúce bytosti.

„Spolu so životným prostredím sa musia revidovať aj zákony na ochranu zvierat,“ povedal. „Ľuďom sa len ťažko pozerá na katastrofy, ku ktorých dochádza. Založil som Mission 44, projekt, ktorý som spustil v Londýne a ktorý chcem rozšíriť aj do Afriky a USA. Jeho podstatou je deťom vštepiť, že môžu mať dobrú budúcnosť a môžu sa stať inžiniermi alebo kýmkoľvek iným,“ doplnil Hamilton.

Súvisiace články